Konkursy OSCARS, Program NAWA Ulama, NCN

Zachęcamy do zapoznania się z informacją dotyczącą konkursów OSCARS, Program NAWA Ulama i konkursach NCN.

Konkurs OSCARS

Inicjatywa OSCARS (https://oscars-project.eu/) –  konkurs w Horyzoncie Europa, który jest:

  1. kaskadowy – tzn. konsorcjum OSCARS już otrzymało środki od Komisji Europejskiej i teraz samo rozdziela je innym podmiotom, co oznacza, że jest to konkurs mniej biurokratyczny, organizowany niejako przez badaczy dla badaczy;
  2. finansowany ryczałtowo – tzn. we wniosku trzeba przedstawić uproszczoną kalkulację budżetu, ale jego realne wydatkowanie nie jest przedmiotem raportu końcowego.

Do konkursu może przystąpić praktycznie każdy: konsorcja, zespoły, indywidualni badacze. Projekty muszą trwać od 12 do 24 miesięcy, a budżet ma wynosić od 100 do 250 tysięcy EUR. Ważne, aby projekt wpisywał się w ideę otwartej nauki (Open Science) oraz integrował środowiska w ramach tzw. klastrów nauki (Science Clusters). Oba te terminy opisane są na stronie OSCARS, ale w dużym uproszczeniu, promowane są projekty interdyscyplinarne, których efektem będzie nowa baza danych, nowa metoda lub protokół działania, albo nowa usługa wsparcia dla badaczy, a wszystko w otwartym dostępie. Wnioski składa się w formie 10-stronicowego opisu przez generator wniosków dostępny na stronie OSCARS. Pierwszy nabór już ruszył i potrwa do 14 maja 2024 r., z kolei drugi (i ostatni) ma ruszyć w listopadzie i prawdopodobnie potrwać do stycznia 2025 r.

Program im. Stanisława Ulama

Do 15 maja trwa nabór na wnioski o stypendia NAWA im. Stanisława Ulama (https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-im-ulama). W ramach takiego stypendium można zaprosić do uczelni zagranicznego badacza na okres od 6 do 24 miesięcy. Zachęcamy do promowania tej idei wśród swoich zagranicznych współpracowników.

Biężące nabory w konkursach NCN

Po trzecie, przypominam o bieżących naborach w ramach NCN. Do 17 czerwca można składać wnioski na konkursy Opus i Preludium, zaś do końca lipca w ramach konkursu Miniatura. 

Z pytaniami prosimy zwracać się do Pana Michała Kaczmarka z Krajowego Punktu Horyzontowego, do Pani Moniki Owczarek z Sekcji ds. Projektów lub do mnie. Przypominamy, że procedury uniwersyteckie wymagają wystąpienia do Dziekana o zgodę na złożenie wniosku projektowego.