Cena wielkiej ciszy - debata o "społecznych kosztach" transformacji

Miejsce wydarzenia: POW 3/5, 90-255 Łódź
Czas: 03 listopada 2022 (czwartek) 17:00 - 19:00

Uniwersytet Łódzki, wraz ze Stowarzyszeniem Topografie zapraszają na cykl debat o skutkach transformacji ustrojowej w Łodzi.

Najbliższe spotkanie zatytułowane: Cena wielkiej ciszy - debata o "społecznych kosztach" transformacji, odbędzie się w czwartek 3 listopada o godz. 17.00 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, ul. P.O.W. 3/5

Za pojęciem „społecznych kosztów” transformacji kryje się - mniej lub bardziej ukryte - założenie o nieuchronności i bezalternatywności ścieżki przemian przyjętej przez polskie władze jeszcze w latach 80-tych XX wieku. O „terapii szokowej” mówiono i wciąż mówi się jak o gorzkim, ale niezbędnym lekarstwie. Takie ustawienie dyskusji sprzyja wypychaniu doświadczeń całych grup społecznych poza nawias „racjonalnego” sporu o dziedzictwo systemowych przemian. Tracimy też z horyzontu element politycznej sprawczości zapominając, że sposób uspołecznienia kosztów reform polityczno-gospodarczych, był efektem splotu decyzji i zaniechań, opartych o bardzo wyraziste założenia ideologiczne.

W trakcie rozmowy z udziałem zaproszonych ekspertek chcielibyśmy przyjrzeć się dorobkowi społecznych badań nad transformacją systemową w Łodzi.

W dyskusji wezmą udział:

Prowadzenie: dr Magdalena Rek-Woźniak

Minęło ponad 30 lat odkąd Polska weszła na drogę transformacji ustrojowej, trudnej zmiany rozłożonej na lata, która objęła gwałtowną przebudowę gospodarki, jak i całego społeczeństwa.
Łódź, przemysłowy gigant i drugie największe miasto po Warszawie, została szczególnie dotknięta zmianami transformacji. Likwidacja przemysłu, bezrobocie, kurczenie się miasta i zerwane sieci społeczne nie pasują do opowieści o udanej drodze do wolnego rynku i demokracji.

Na publiczność, poza merytoryczną debatą, czeka możliwość otrzymania unikatowego wydawnictwa. Każda osoba, która weźmie udział w minimum 3 z 4 debat dostanie książkę “Wielki przemysł, wielka cisza. Łódzkie zakłady przemysłowe 1945 - 2000”, którą stowarzyszenie Topografie wydało w 2020 r. Książka została uznana za najlepszą książkę o Łodzi w roku wydania przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Partnerami projektu są: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Uniwersytet Łódzki oraz Muzeum Sztuki w Łodzi

Zadanie "Koniec czyli zmiana. Rozmowy o transformacji w Łodzi po 1989 r.", jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Zadanie: Druk książki “Wielki przemysł, wielka cisza: Łódzkie zakłady przemysłowe 1945–2000” zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Materiał źródłowy: Stowarzyszenie Topografie
Redakcja: Michał Gruda, Centrum Promocji UŁ