Wyprawa archeologiczna do Peru

W sezonie wykopaliskowym 2024 zespół badawczy „Los valles de Barranca” pod przewodnictwem Plinio Guilien i Łukasza Majchrzaka wraz z zespołem działającym w ramach projektu NAWA, na którego czele stoi dr Justyna Marchewka-Długońska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zaprosił do współpracy naukowców z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego: dr Beatę Borowską – antropologa z Katedry Antropologii, dra Marka Michalskiego – entomologa z Muzeum Przyrodniczego oraz mgr Karinę Woźniak – członka projektu NAWA.

Uczestnicy wyprawy do Peru, od lewej: dr Beata Borowska, dr hab. Marek Michalski, mgr Karina WoźniakUczestnicy wyprawy do Peru, od lewej: dr Beata Borowska, dr hab. Marek Michalski, mgr Karina Woźniak

Badania trwają od końca czerwca do ok. 20 lipca 2024 roku w okolicach miejscowości Barranca, gdzie znajduje się baza noclegowa wszystkich uczestników wyprawy. Liczymy, że wyprawa przyczyni się ona do pogłębienia naszej wiedzy na temat dawnych cywilizacji z tamtych rejonów pod względem antropologicznym, archeologicznym oraz entomologicznym.

Stanowisko archeologiczne Caral. W tle szczyty AndówStanowisko archeologiczne Caral. W tle szczyty Andów

Więcej informacji i zdjęć z wyprawy można znaleźć na stronie internetowej lub profilu Facebook Studenckiego Koła Naukowego „Antropołowcy".

Zdjęcia wykonane zostały w Caral-Supe. Jest to duże stanowisko archeologiczne na pustyni w dolinie Supe, w prowincji Barranca w północnym Peru, odkryte w 1905 roku. Caral było zamieszkane w okresie 3000 r. p.n.e. do 1600 r. p.n.e. i jest najstarszym znanym ośrodkiem miejskim na Półkuli Zachodniej i największym w rejonie Andów.

Badania prowadzone są w ramach projektu NAWA nr BPN/GIN/2023/1/00045/U/00001. Wyjazd pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska (dr hab. Marek Michalski i dr Beata Borowska) został sfinansowany ze środków Rektora UŁ i Dziekana Wydziału BiOŚ UŁ.

Materiały: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Tekst: Beata Borowska, Michał Gruberski
Zdjęcia: Beata Borowska

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB