„Węzeł palestyński” – konflikt w strefie Gazy recenzuje prof. Monika Bobako (UAM)

Od 7 października trwa konflikt izraelsko-palestyński wywołany przez Hamas. Izrael odpowiedział natychmiast odwetową operacją zbrojną wymierzoną w Strefę Gazy. Działań tych, pod względem brutalności mierzonej liczbą ofiar i skalą zniszczeń nie da się porównać z którąkolwiek z dotychczasowych odsłon tego długotrwałego sporu. Systemową przyczyną bieżącej sytuacji jest nierozwiązany konflikt izraelsko-palestyński. Skomplikowaną układankę konfliktu w skali regionu i z punktu widzenia polityki międzynarodowej przybliża dr hab. Monika Bobako, prof. UAM, finalistka IV edycji konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za książkę „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”.

prof. Monika Bobako na gali wręczenia Nagrody Kotarbińskiego

Prof. Monika Bobako z Pracowni Pytań Granicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawiała z Jędrzejem Dudkiewiczem z Miesięcznika Znak. Wywiad można przeczytać w wolnym dostępie w wersji internetowej oraz w wersji papierowej pod tytułem „Węzeł palestyński”.

Państwo Izrael powstało, aby chronić Żydów przed europejskim antysemityzmem. Zostało ono jednak zarazem zbudowane jako kolonialne „zachodnie państwo na Wschodzie”. Jeśli nie znajdziemy formuły na pogodzenie tych dwóch opowieści, to samo mówienie o Izraelu i Palestyńczykach będzie nastręczało ogromnych trudności   
 

prof. Monika Bobako.

Zachęcamy do lektury pełnej wersji wywiadu w którym naukowczyni stara się znaleźć odpowiedzi  m.in. na następujące pytania:

  • Dlaczego Izrael stosuje zabieg porównawczy zrównujący 7 października do zamachów z 11 września?
  • Jakie jest oficjalne stanowisko Niemiec w sprawie operacji militarnej Izraela w Gazie, a jak reaguje na konflikt „ulica”?
  • Dlaczego RPA , kraj z doświadczeniem apartheidu, oskarża Izrael o ludobójstwo przed Trybunałem w Hadze?   
  • Czy w Strefie Gazy mamy do czynienia z tak zwaną wojną sprawiedliwą, mająca na celu obronę sowjej państwowości, czy raczej z nieuzasadnioną przemocą wobec ludności cywilnej?

W rozmowie prof. Monika Bobako nawiązuje również do swojej książki „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”, która uzyskała wyróżnienie w IV edycji konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego honorującego najlepsze książki humanistyczne w Polsce: 

W mojej książce (…) określam ten problem jako negatywne sprzężenie zwrotne między antysemityzmem i islamofobią. W niektórych typach ksenofobicznej polityki wrogość wobec Żydów i muzułmanów występuje łącznie jako wrogość do uogólnionego Innego, w innych piętnuje się jedną z nich i akceptuje drugą. W kontekście konfrontacji między Izraelem a Palestyńczykami wyraźnie widać, że walka toczona z antysemityzmem często posługuje się kliszami islamo- czy arabofobicznymi, natomiast sprzeciw wobec tych klisz i poparcie dla sprawy palestyńskiej czasami osuwa się w retorykę, którą znamy z historii antysemityzmu. Częścią tej sytuacji jest także polityczne instrumentalizowanie zarzutów o antysemityzm lub islamofobię. 

Wojna w Gazie zmienia wcześniejsze podejście do tego, co między Izraelem a Palestyńczykami dzieje się od dekad, co wyłoni się na zgliszczach trwającego obecnie konfliktu?

Czy jest szansa na rozwiązanie dwupaństwowe, a może na jeszcze inną polityczną rzeczywistość?  

Zapraszamy do pełnej lektury wywiadu na łamach Miesięcznika Znak.

Redakcja: Honorata OgieniewskaCentrum Komunikacji i PR 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

 

 

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB