SZKOLENIE Z BHP W UŁ

(podstawa prawna: Zarządzenie Rektora UŁ  nr 53 z dnia 11.04.2019 r.)

  1. Szkolenie BHP i jego zaliczenie przeprowadzane jest z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (on-line) na Uczelnianej Platformie Zdalnego Kształcenia e-Campus https://moodle.uni.lodz.pl.
    • kurs "Szkolenie z BHP - materiały szkoleniowe",
    • kurs "OSH course - informational materials".
    Szkolenie z BHP jest obowiązkowe i polega na samodzielnej pracy bez udziału nauczycieli akademickich.
  2. Do odbycia szkolenia BHP są zobowiązani wszyscy studenci i doktoranci:
    • rozpoczynający naukę w Uniwersytecie Łódzkim na pierwszym semestrze studiów I oraz II stopnia;
    • przeniesieni do UŁ z innych uczelni na wyższe semestry nauki (nie jest honorowane szkolenie, które zostało odbyte poza UŁ)
  3. Nie ma możliwości "przepisania" zaliczenia. W sytuacji, gdy student został ponownie przyjęty na I rok studiów (i zaliczył już szkolenie BHP w UŁ) - zobowiązany jest kolejny raz przystąpić do szkolenia. Dotyczy to także osób reaktywowanych w prawach studenta oraz przyjętych w ramach programu Erasmus, Mobility i in. programów wymiany.
  4. Studenci i doktoranci odbywają szkolenie BHP w semestrze, który jest ich pierwszym semestrem nauki w UŁ. Student, który podejmuje studia na więcej niż jednym kierunku studiów, obowiązany jest odbyć szkolenie w zakresie bhp na kierunku, na którym szkolenie to ma najszerszy zakres.
  5. Studentów i doktorantów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ obowiązuje zakres materiału szkoleniowego Szkolenie z BHP w UŁ:
    • Moduł I – Wybrane regulacje prawne.
    • Moduł II – Warunki, jakie powinny spełniać pomieszczenia uczelni.
    • Moduł III – Postępowanie w razie wypadku studenta (doktoranta), w tym zasady udzielania pierwszej pomocy.
    • Moduł IV – Zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową oraz ochroną środowiska.
  6. Logowanie na platformie e-learningowej https://moodle.uni.lodz.pl odbywa się poprzez Centralny System Uwierzytelniania, czyli tak, jak do USOSweb (ta sama nazwa użytkownika i hasło).
  7. Po opanowaniu materiału szkoleniowego należy podejść do testu sprawdzającego zamieszczonego na platformie e-learningowej. Szkolenie BHP kończy test złożony z pytań jednokrotnego wyboru. By zaliczyć szkolenie należy uzyskać co najmniej 50% poprawnych odpowiedzi. Kod dostępu do testu: ES97. Wynik testu widoczny jest po zalogowaniu się do kursu w zakładce "ocena".
  8. Ostateczny termin odbycia szkolenia BHP (Test_BHP_IV_2023/2024) upływa: 25.02.2024 r.
    Po tym terminie platforma zostaje zablokowana. W uzasadnionych przypadkach może być wyznaczony dodatkowy termin zaliczenia.
  9. Odbycie szkolenia jest warunkiem zaliczenia pierwszego semestru studiów. Wobec studentów, którzy w wymaganym terminie nie odbyli szkolenia BHP i nie zaliczyli testu z wynikiem pozytywnym mają zastosowanie przepisy Regulaminu studiów i Regulaminu studiów doktoranckich dotyczące zaliczania semestru.Niezaliczenie w terminie szkolenia BHP powoduje niezaliczenie semestru, bez możliwości uzyskania wpisu warunkowego.
  10. Po zaliczeniu testu, wynik zostanie zaimportowany do w systemie USOS. Protokoły zbiorcze są drukowane i podpisywane, a następnie przesyłane przez upoważnionych pracowników Inspektoratu BHP UŁ.
  11. W kwestiach dotyczących merytorycznej zawartości kursów należy zgłaszać się do Inspektoratu BHP w UŁ (bhp@uni.lodz.pl).
  12. W sprawach technicznych (trudności z logowaniem, usterki w działaniu platformy)  należy kontaktować się z Centrum Informatyki UŁ e-mail: helpdesk@uni.lodz.pl W treści wiadomości należy podać swój login do systemu USOSweb oraz dokładnie opisać problem.

SZKOLENIE Z PRZEDMIOTU „PRAWO AUTORSKIE” W UŁ

dla studentów studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych I i II stopnia, rozpoczynających studia od pierwszego semestru studiów 1 października 2023 r.

(podstawa prawna: Zarządzenie Rektora UŁ  nr 68 z dnia 06.04.2016 r.

  1. W celu zapewnienia jakości prac pisemnych w zakresie procedury antyplagiatowej i ich archiwizacji w UŁ, został przewidziany obowiązek zaliczenia przez studentów szkolenia z zakresu prawa autorskiego.
  2. Szkolenie i jego zaliczenie przeprowadzane jest z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (on-line) na Uczelnianej Platformie Zdalnego Kształcenia e-Campus.
  3. Aby zaliczyć e-kurs „Prawo autorskie”, należy otworzyć stronę WWW https://moodle.uni.lodz.pl; zalogować się na platformie eCampus UŁ; wejść do e-kursu „Prawo autorskie 2023” i zarejestrować się, używając klucza dostępu: ES97.
    Po zapoznaniu się z materiałami należy rozwiązać test zaliczeniowy złożony z 15 pytań jednokrotnego wyboru.
    Po zaliczeniu testu wynik zostanie zaimportowany do systemu USOS.
  4. Uzyskanie zaliczenia szkolenia jest warunkiem zaliczenia pierwszego roku studiów. Ostateczny termin odbycia kursu dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia upływa  25.02.2024 r. Wobec studentów, którzy w wymaganym terminie nie odbyli szkolenia „Prawo autorskie” i nie zaliczyli testu z wynikiem pozytywnym mają zastosowanie przepisy Regulaminu studiów i Regulaminu studiów doktoranckich dotyczące zaliczania semestru. Niezaliczenie w terminie szkolenia z przedmiotu PRAWO AUTORSKIE powoduje niezaliczenie semestru, bez możliwości uzyskania wpisu warunkowego.
  5. W sprawach organizacyjnych związanych z realizacją e-kursu „Prawo autorskie” (informacje dot. obowiązku odbycia e-kursu, klucza dostępu do e-kursu itp.) należy kontaktować się z Centrum Obsługi Studenta.
  6. W sprawach technicznych dotyczących realizacji e-kursu „Prawo autorskie” (trudności z logowaniem, usterki w działaniu platformy itp.) należy kontaktować się z Centrum Informatyki UŁ (email: helpdesk@uni.lodz.pl). W treści wiadomości należy podać swój login do systemu USOSweb oraz dokładnie opisać problem.
  7. Szczegółowe informacje o e-kursie są dostępne na platformie eCampus UŁ.

PRZYSPOSOBIENIE BIBLIOTECZNE

dla studentów pierwszego roku studiów I i II stopnia
(podstawa prawna: uchwała Rady Wydziału z dnia 26 września 2011r.)

  1. Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ mają obowiązek zaliczenia Przysposobienia bibliotecznego na pierwszym roku studiów (termin rozwiązania testu z przysposobienia bibliotecznego upływa 25.02.2024 r.)
  2. Celem kursu jest zapoznanie studentów z zasadami korzystania z zasobów Biblioteki UŁ: zarówno analogowych, jak i elektronicznych. Dostęp do kursu jest możliwy z dowolnego komputera podłączonego do sieci.
  3. Kurs internetowy Przysposobienie biblioteczne znajduje się na Uczelnianej Platformie Zdalnego Kształcenia e-Campus https://moodle.uni.lodz.pl. Logowanie odbywa się przez Centralny System Uwierzytelniania, czyli tak, jak do USOSweb. Na liście kursów należy odnaleźć kurs Przysposobienie biblioteczne 2023.
    Przy próbie pierwszego wejścia do kursu student zostanie poproszony o podanie klucza dostępu do kursu - należy zastosować ten sam klucz, co w przypadku szkolenia BHP. Klucz dostępu dla studentów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ to ES97.
  4. Uzyskanie zaliczenia (wpis do USOS-a ) odbywa się na podstawie wyniku testu zawartego w kursie (łącznie 3 pytania). Pytania w teście odnoszą się do informacji i ćwiczeń zawartych w kursie. Możliwe jest trzykrotne podejście do testu. Test jest zaliczony po uzyskaniu 60% prawidłowych odpowiedzi.
  5. W przypadku niezaliczenia testu w terminie należy skontaktować się z Urszulą Kowalewską - pracownikiem Biblioteki UŁ, Oddział Informacji Naukowej, e-mail: urszula.kowalewska@lib.uni.lodz.pl.
  6. W przypadku wystąpienia problemów technicznych należy kontaktować się z Centrum Informatyki UŁ e-mail: helpdesk@uni.lodz.pl
  7. Dostępna jest także angielska wersja kursu Library Training 2023.