Zasady zaliczania i uznawania studentom Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ punktów ECTS za udział w programach mobilnościowych i szkołach letnich

Studentom korzystającym z programów mobilności w kraju i za granicą (Erasmus+, MOST, BIP lub innych programów realizowanych w ramach porozumień, w tym w ramach sieci UNIC), oraz studentom będących uczestnikami Szkoły Letniej gwarantuje się uznanie uzyskanych osiągnięć (w tym punktów ECTS i ocen) w zakresie, w jakim odpowiadają one efektom uczenia się na macierzystym kierunku studiów prowadzonych na UŁ.

I. Program Wymiany Erasmus+ i innych pokrewnych o charakterze długoterminowym

1. Student realizujący semestr/rok studiów w ramach wymiany nie jest przypisany do grupy dziekańskiej realizującej przedmioty na macierzystym kierunku w danym semestrze/roku UŁ, z wyjątkiem zajęć z seminarium dyplomowego i praktyk zawodowych.

2. Przed wyjazdem do uczelni partnerskiej student składa w Centrum Obsługi Studenta (COS) kserokopię „Porozumienia o programie zajęć – Learning Agreement for Studies” (LAS) oraz podanie o zgodę na Indywidualną Organizację Studiów (IOS) z rozliczeniem rocznym w roku akademickim, w którym planowany jest wyjazd na uczelnię zagraniczną.

3. W przypadku, gdy nie jest możliwa realizacja przedmiotów w uczelni zagranicznej ustalonych przed wyjazdem, konieczne jest dokonanie zmian wspólnie z koordynatorem kierunkowym ECTS (drogą mailową). Zmiany te zapisane są w LAS (w części During the mobility).

4. Student powinien zdobyć w ramach mobilności Erasmus+ 30 pkt. ECTS. Brakujące punkty można zdobyć po powrocie, ale Student zobowiązany jest przywieźć niemniej niż 18 pkt. ECTS – w przeciwnym razie zajdzie konieczność zwrotu grantu.

5. Niezwłocznie po powrocie z wymiany student zgłasza się do koordynatora kierunkowego z Transcript of Records (ToR) i LAS (część After the mobility) z wypełnionymi tabelami E i F. O ile nie wystąpią nieprzewidziane lub szczególne okoliczności, brak zbędnej zwłoki rozumie się jako nie później niż w ciągu jednego tygodnia po zakończeniu poprawkowej sesji egzaminacyjnej na UŁ.

6. Na podstawie obu dokumentów ToR i LAS koordynator kierunkowy wypełnia wniosek o zaliczenie okresu studiów (aneks do LAS).

7. Niezaliczenie przez studenta przedmiotu określonego w LAS podczas pobytu w uczelni zagranicznej i nieuzyskanie określonej liczby punktów ECTS skutkuje koniecznością uzupełnienia tych punktów po powrocie na UŁ na zasadzie warunku bez konieczności uiszczania opłaty za realizowany przedmiot.

8. Zaliczenie semestru wymaga przedstawienia przez studenta pracownikowi COS wypełnionego i podpisanego przez koordynatora ds. ECTS wniosku o zaliczenie semestru (aneks do LAS) oraz dokumentu ToR otrzymanego w uczelni zagranicznej (dopuszczalny jest skan).

9. Na podstawie powyższych dokumentów pracownik COS wprowadza w USOS poprzez „decyzję” oraz zatwierdza uzyskane w uczelni zagranicznej przedmioty w ich oryginalnym brzmieniu oraz wystawia kartę okresowych osiągnięć studenta, uwzględniającą wyniki przedmiotów zaliczonych za granicą oraz przedmiotów zaliczonych w UŁ.

10. Jeśli student uzyskał w uczelni zagranicznej nadwyżkę punktów ECTS (tzn. więcej punktów niż wymagał tego program studiów w danym semestrze), punkty mogą być rozliczone (na wniosek Studenta – załącznik do niniejszych Zasad) w kolejnych semestrach tylko na poczet zajęć do wyboru – w takim wypadku zajęcia do wyboru zostają usunięte z etapu studiów danego Studenta. Kierunkowe przedmioty wiodące nie mogą być zaliczane na podstawie nadwyżkowych punktów.

11. W kwestiach dotyczących zaliczenia semestru/roku, które nie zostały uregulowane w niniejszych zasadach, decyzję podejmuje Dziekan.

12. Zaliczenie praktyk studenckich Erasmus+ odbywa się zgodnie z regulaminem praktyk obowiązującym na Wydziale, w uzgodnieniu z kierunkowym managerem ds. praktyk.

Studenci programów, w ramach których nie przewidziano praktyk zawodowych, mają możliwość wykorzystania uzyskanych podczas praktyk Erasmus+ punktów ECTS na poczet zaliczenia zajęć do wyboru. W takim wypadku o liczbie przyznanych punktów ECTS decyduje kierunkowy koordynator ds. ECTS. Za wyjazd na praktyki studenckie Erasmus+ student może otrzymać od 1 do 4 pkt. ECTS za każdy miesiąc praktyk, ale maksymalnie 15 pkt. ECTS

13. Analogiczne zasady, jak w przypadku Erasmus+, stosuje się do innych długoterminowych programów mobilnościowych, w tym do programu mobilności między uczelniami polskimi MOST. Należy jednak pamiętać, że inne programy wykorzystują własne wzory dokumentów. Pomocy w ich znalezieniu oraz wypełnieniu udziela COS.

II. Mobilność mieszana, w tym Erasmus Blended Intensive Programmes (BIP)

1. Studenci Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ mogą wziąć udział w Blended Intensive Programmes (BIP), będącymi krótkimmi, intensywnymi programami, które polegają na połączeniu mobilności fizycznej i wirtualnej. W ramach tego programu studenci mogą podjąć krótkotrwałą mobilność fizyczną (od 5 do 30 dni) za granicą połączoną z obowiązkowym komponentem wirtualnym, którego czas trwania jest ustalany z uczelnią organizującą BIP.

2. Nieobecność studenta na zajęciach w UŁ, wynikająca z udziału w programie BIP powinna zostać zgłoszona przez studenta bezpośrednio prowadzącym zajęcia - wskazane jest przekazanie tej informacji z wyprzedzeniem. Prowadzący na podstawie okazanego przez studenta dokumentu potwierdzającego udział w BIP ma obowiązek usprawiedliwienia nieobecności studenta. 

3. Za udział w BIP student otrzymuje co najmniej 3 pkt. ECTS. Organizator BIP może przyznać więcej punktów i wówczas będzie to uznane na UŁ, o ile jest to potwierdzone certyfikatem.

4. Na wniosek studenta, punkty ECTS uzyskane w ramach BIP mogą być uznane przez Dziekana na poczet zaliczenia jednych zajęć do wyboru odbywających się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ w ramach realizowanego cyklu kształcenia. Zaliczenie wpisywane jest z oceną bardzo dobrą (5).

5. W celu uznania punktów ECTS uzyskanych za udział w BIP na poczet zajęć do wyboru:
- student jest zobowiązany złożyć u kierunkowego koordynatora ECTS wniosek o uznanie uzyskanych punktów ECTS z BIP na poczet zajęć do wyboru. Do wniosku dołączyć należy kopię uzyskanego certyfikatu (załącznik do niniejszych Zasad),
- kierunkowy koordynator ECTS potwierdza we wniosku swoim podpisem udział Studenta w programie,
- po uzyskaniu wymaganej adnotacji, w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia się roku akademickiego następującego po zrealizowanym programie, student składa wniosek do Centrum Obsługi Studenta (COS),
- na podstawie złożonych dokumentów pracownik COS generuje w systemie USOS decyzję, w której wpisuje nazwę BIP, liczbę uzyskanych punktów ECTS, uzyskaną ocenę, a także usuwa z systemu wskazane w podaniu studenta zajęcia do wyboru,
- deklaracja wykorzystania punktów ECTS nie działa wstecz.

6. Student, który złożył deklarację chęci wykorzystania pkt. ECTS uzyskanych w ramach BIP w zamian za zajęcia do wyboru, ma prawo zrezygnować z tej możliwości. Warunkiem jest poinformowanie COS o rezygnacji najpóźniej siedem dni od rozpoczęcia semestru, w którym miały być one wykorzystane.

7. Studentom, którzy nie skorzystali z możliwości zamiany pkt. ECTS lub zrezygnowali z tej możliwości, udział w BIP zostanie wykazany w suplemencie do dyplomu w pozycji Dodatkowe informacje. Warunkiem jest dostarczenie do COS kserokopii certyfikatu uczestnictwa w programie.

III. Szkoły letnie

1. Studenci Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ mają możliwość uczestniczenia w szkołach letnich organizowanych zarówno przez UŁ, jak i przez inne uczelnie.

2. Za udział w szkole letniej student otrzymuje następującą liczbę pkt. ECTS:
- 3 pkt. ECTS za potwierdzony certyfikatem uczestnictwa udział w szkole letniej organizowanej przez Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ,
- liczbę pkt. ECTS określoną na certyfikacie uczestnictwa, a w przypadku braku ich wskazania 3 pkt. ECTS, za potwierdzony certyfikatem uczestnictwa udział w szkole letniej organizowanej przez inną uczelnię.

3. Na wniosek studenta pkt. ECTS uzyskane w ramach szkół letnich mogą być uznane przez Dziekana na poczet zaliczenia jednych zajęć do wyboru odbywających się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ w ramach realizowanego cyklu kształcenia. Zaliczenie wpisywane jest z oceną bardzo dobrą (5).

4. W celu uznania pkt. ECTS uzyskanych za udział w Szkole Letniej na poczet zajęć do wyboru:
- student jest zobowiązany złożyć u kierunkowego koordynatora ECTS na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, wniosek o uznanie uzyskanych pkt. ECTS ze Szkoły Letniej na poczet zajęć do wyboru. Do wniosku dołączyć należy kopię uzyskanego certyfikatu (załącznik do niniejszych Zasad).
- kierunkowy koordynator ECTS wskazuje we wniosku ocenę uzyskaną za udział w Szkole Letniej oraz potwierdza swoim podpisem udział w programie.
- po uzyskaniu wymaganej adnotacji, w ciągu 2 tygodni od rozpoczęcia się roku akademickiego następującego po zrealizowanej Szkole Letniej, student składa wniosek do kierunkowego Centrum Obsługi Studenta (COS).
- na podstawie złożonych dokumentów pracownik COS generuje w systemie USOS decyzję, w której wpisuje tytuł Szkoły Letniej, liczbę uzyskanych pkt. ECTS, uzyskaną ocenę, a także usuwa z systemu wskazane w podaniu studenta zajęcia do wyboru.
- deklaracja wykorzystania pkt. ECTS nie działa wstecz.

5. W czasie jednego cyklu kształcenia student może skorzystać z wymiany pkt. ECTS tylko z jednej szkoły letniej organizowanej przez UŁ oraz z jednej organizowanej przez inną uczelnię.

6. Student, który złożył deklarację chęci wykorzystania punktów ECTS uzyskanych w ramach szkoły letniej w zamian za zajęcia do wyboru, ma prawo zrezygnować z tej możliwości. Warunkiem jest poinformowanie COS o rezygnacji najpóźniej siedem dni od rozpoczęcia semestru, w którym pkt. ECTS miały zostać wykorzystane.

7. Studentom, którzy nie skorzystali z możliwości zamiany pkt. ECTS lub zrezygnowali z tej możliwości, udział w Szkołach Letnich zostanie wykazany w suplemencie do dyplomu w pozycji Dodatkowe informacje. Warunkiem jest dostarczenie do COS kserokopii certyfikatu uczestnictwa.