Dr Damian Bębnowski – o najnowszej historii gospodarczej Niemiec

Publikacja dr. Damiana Bębnowskiego, pt. „The Importance of Constitutional Rules and Property Rights The German Economy in 1990–2015" adiunkta w Katedrze Historii Ekonomii (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ) o najnowszej historii gospodarczej Niemiec, opublikowana została w języku angielskim. Monografia, wydana przez wydawnictwo Peter Lang Verlag traktuje o roli, jaką w ekonomicznych przeobrażeniach zjednoczonej RFN odegrały najważniejsze instytucje formalne: reguły wynikające z zachodnioniemieckiej konstytucji i tamtejsze prawa własności.

Studium historii gospodarczej

Monografia dr. Damiana Bębnowskiego jest studium z historii gospodarczej, osadzonym w teoretycznej perspektywie ekonomii instytucjonalnej, zwłaszcza pozytywnej ekonomii konstytucyjnej i teorii praw własności. Obejmuje okres 25 lat przemian niemieckiej gospodarki po tzw. drugim zjednoczeniu.

Reguły konstytucyjne i własnościowe wyznaczyły ramy prawne i instytucjonalne dla procesu transformacji Niemiec wschodnich oraz unifikacji, integracji i konwergencji obu części państwa po 1990 r. Choć ten ostatni proces nie został zakończony, to skutki tych instytucji formalnych były pozytywne, zwłaszcza dla gospodarki byłej NRD.

Badania i pokaźna grupa źródeł

Przeprowadzone przez wykładowcę Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ badania objęły pokaźną grupę źródeł, zwłaszcza niemieckich. Były to materiały Bundestagu, Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości i Ochrony Konsumentów RFN oraz Rady Ministrów NRD. Dr Bębnowski skupił się na dokumentach z okresu 1990–2015, ale także wcześniejszych: z lat 1949–1990, międzywojnia, czy nawet z XIX w. Wykorzystał również materiały statystyczne Federalnego Ministerstwa Finansów, Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii, Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komisarza Rządu Federalnego ds. Nowych Krajów Związkowych, Federalnego Urzędu Statystycznego (RFN), Państwowej Administracji Centralnej ds. Statystyki (NRD), a także edycje źródłowe, internetowe bazy danych, czy raporty organizacji społecznych i gospodarczych.

W celu zgłębienia tematu dr Bębnowski oparł się na szerokiej interdyscyplinarnej literaturze przedmiotu z zakresu ekonomii, prawa, historii, socjologii. Prowadził badania podczas staży oraz pobytów naukowych w ośrodkach amerykańskich i niemieckich: Columbia University w Nowym Jorku, Harvard University w Cambridge, Justus-Liebig-Universität w Giessen, Humboldt-Universität w Berlinie. Umożliwiły to granty otrzymane w ramach dotacji celowej dla młodych naukowców od Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, programu partnerskiego między Uniwersytetem Łódzkim a Uniwersytetem w Giessen oraz projektu PROM Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Książka ukazała się dzięki finansowemu wsparciu ze strony Uniwersytetu Łódzkiego.

Publikacja dla polskich i zagranicznych badaczy

Publikację można zakupić za pośrednictwem strony Wydawnictwa Peter Lang Verlag.

Peter Lang Verlag jest cenionym wydawnictwem zagranicznym, które publikuje prace korespondujące z przedmiotem badań dr. Bębnowskiego, a więc te z zakresu niemieckiej ekonomii, prawa cywilnego, praw własności, reguł konstytucyjnych.

Mamy nadzieję, że książka zainteresuje nie tylko polskich, ale również zagranicznych badaczy, w tym niemieckich. Istotne jest bowiem zrozumienie procesów zachodzących w jednej z najsilniejszych gospodarek na świecie, w których historyczne uwarunkowania o charakterze konstytucyjnym i własnościowym odgrywały pierwszorzędną rolę.

Tekst: dr Damian Bębnowski
Redakcja: Centrum Rozwoju, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ