Relacja z cyklu szkoleń Państwowej Inspekcji Pracy w ramach kampanii "Legitna praca" (21.05.24 na EkSocu)

baner kampanii Legitna praca

W szkoleniach przeprowadzonych 21 maja 2024 r. przez Państwową Inspekcję Pracy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi, przy współpracy z Policją i Strażą Graniczną, łącznie wzięło udział 41 studentów i pracowników naszego Wydziału.

Szkolenia otworzył dr Piotr Gabrielczak, Prodziekan ds. Współpracy z zagranicą, dziękując Prowadzącym szkolenie za chęć uświadomienia studentom wagi problemu handlu ludźmi, a także pokazania im sposobów radzenia sobie ze stresem. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością także mgr Marcin Grzelak, p.o. Okręgowego Inspektora Pracy w Łodzi, który towarzyszył uczestnikom szkoleń, wspierając Prowadzących w moderowaniu dyskusji ze studentami.

Zrealizowano dwa szkolenia:

1. „Jak się nie stać ofiarą współczesnego handlu ludźmi?” - Sylwia Biskupska, funkcjonariuszka Straży Granicznej (przy współpracy z pracownikami Policji);
2. „Stres i strategie radzenia sobie z nim” - Marta Kwiatkowska, psycholog Państwowej Inspekcji Pracy - Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi.

Większość uczestników szkolenia dotyczącego handlu ludźmi była studentami pierwszego roku studiów na kierunku Socjologia. Pani Sylwia Biskupska, razem z pracownikami Policji, wyjasniła czym jest handel ludźmi i praca przymusowa. Opowiedziała też o tym, w jaki sposób werbowane są ofiary handlu ludźmi oraz jak się przed takim werbunkiem ustrzec. Na koniec uczestnicy szkolenia obejrzeli film pt. "Ugrzęznąć w Polsce" ("Getting stuck in Poland"), nagrany przez Fundację La Strada, w którym wypiowiadają się ofiary handlu ludźmi, pochodzący z Ameryki Łacińskiej (film dostępny na kanale YouTube Ogólnopolskiej Sieci Organizacji Pozarządowych Przeciwko Handlowi Ludźmi).

Drugie szkolenie dotyczyło tematu stresu i tego, jak można sobie z nim radzić. W szkoleniu wzięli udział studenci róznych kierunków, m.in. socjologii, ekonomii, bankowości i finansów cyfrowych, finansów i rachunkowości. Pani Marta Kwiatkowska objaśniła w jaki sposób objawia się stres, jakie jego rodzaje odczuwamy i z jakimi konsekwencjami stresu musimy się borykać. Uczestnicy szkolenia chętnie zapoznali się też ze stylami radzenia sobie ze stresem oraz technikami jego redukcji, sposobami na relaksację.

W związku z organizacją szkoleń na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, zrealizowano także wydarzenie towarzyszące - wystawę pt. "Oblicza Handlu Ludźmi". Wystawa, przygotowana przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi we współpracy ze Strażą Graniczną, składała się z plansz ze zdjęciami i informacjami w trzech językach (polskim, angielskim i ukraińskim). W poruszający sposób obrazowała różne odsłony handlu ludźmi, przyciągając uwagę studentów. Zawierała też cenne informacje i wskazówki co do tego jak się uchronić przed zostaniem ofiarą handlu ludźmi, zwłaszcza planując jakiegokolwiek rodzaju wyjazd zagraniczny (np. do pracy, na wakacje). Wystawa znajdywała się w przestrzeni ogólnodostępnej na parterze budynku E i była dostępna w dniach 10-25 czerwca 2024 r. 

szkolenia PIP z udziałem Policji i Straży Granicznej 21.05.2024

szkolenia PIP z udziałem Policji i Straży Granicznej 21.05.2024

szkolenia PIP z udziałem Policji i Straży Granicznej 21.05.2024

szkolenia PIP z udziałem Policji i Straży Granicznej 21.05.2024

szkolenia PIP z udziałem Policji i Straży Granicznej 21.05.2024

szkolenia PIP z udziałem Policji i Straży Granicznej 21.05.2024

 


Materiały i redakcja: Centrum Szkoleń i Praktyk Zawodowych

 • ND
 • PN
 • WT
 • ŚR
 • CZ
 • PT
 • SB