Jak wpływać na rozwój swojej społeczności? – międzynarodowe warsztaty w Niemczech

Studentki i pracowniczka Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego wzięły udział w wyjeździe studyjnym do Bochum w Niemczech. W kilkudniowych warsztatach uczestniczyli również studentki i studenci z Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz ich wykładowcy i wykładowczynie.

Warsztaty obejmowały między innymi spotkania z lokalnymi grupami prowadzącymi ogrody społeczne, zwiedzanie Bochum śladami wpływowych kobiet, które odmieniły miasto, wizytę w ratuszu i rozmowy z lokalnymi polityczkami, spotkanie z członkiniami organizacji pozarządowej, która sprawdza, jak politycy po wygranej wyborach spełniają swoje obietnice wyborcze. W programie znalazło się również zwiedzanie zamkniętej kopalni węgla, która pełni funkcję muzeum i centrum edukacyjnego na temat historii i kultury Zagłębia Rury.

W wyjeździe wzięły udział Hanna Ćwiklińska, Aleksandra Drążczyk, Agata Zadrożna – studentki socjologii II i III st. i członkinie SKN Social Force, oraz dr Paulina Bunio-Mroczek z Katedry Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej.

Poprzednie International Social Work Workshops z udziałem studentek/ów z Polski, Niemiec i Wielkiej Brytanii odbyły się w Wolfenbüttel we wrześniu 2022 r., w Łodzi w marcu 2023 r. i w Łodzi w marcu 2024.

Koordynatorką międzynarodowej współpracy w obszarze kształcenia do pracy socjalnej pomiędzy UŁ, Ostfalia Hochschule für angewandte Wissenschaften i John Moores University w Liverpoolu jest dr Paulina Bunio-Mroczek z Katedry Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej.