Dzieciństwo w sytuacji uchodźstwa – grant IDUB dla badaczki z EkSoc

Wyłoniono laureatów pierwszej edycji Interdyscyplinarnych Grantów Badawczych oraz trzeciej edycji grantów dla młodych badaczy w ramach Konkursu IDUB UŁ. W obu konkursach przyznano 25 grantów, w tym trzy dla pracowniczek EkSocu. Jedną z nich jest dr Paulina Bunio-Mroczek z Katedry Socjologii Stosowanej z projektem „Dzieciństwo w sytuacji uchodźstwa. Doświadczenie przymusowej migracji z perspektyw dzieci i ich dorosłych opiekunek/opiekunów”.

„Dzieciństwo w sytuacji uchodźstwa. Doświadczenie przymusowej migracji z perspektyw dzieci i ich dorosłych opiekunek/opiekunów” – projekt badawczy o takim tytule będzie realizowany na EkSocu w latach 2023-24 w ramach grantu IDUB dla młodych badaczy (III edycja) przed dr Paulinę Bunio-Mroczek. Projekt osadzony jest w nurcie nowej socjologii dzieciństwa, która za cel stawia sobie badanie społecznych światów dzieci, poznawanie perspektyw dzieci, ich sposobów doświadczania rzeczywistości i tworzenia przez nich znaczeń. Jednym z ważnych wątków nowych studiów nad dzieciństwem jest dzieciństwo w sytuacji zagrożenia, np. wojny i uchodźstwa.

Celem projektu jest dostarczenie wiedzy na temat dzieciństwa w sytuacji uchodźstwa, ze szczególnym uwzględnieniem przymusowej migracji związanej z kryzysem uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej (od lata 2021 r.) oraz wojny wywołanej rosyjską agresją w Ukrainie (od 24 lutego 2022 r.).

Liczba osób uchodźczych w Polsce wzrosła gwałtownie w ciągu ostatniego roku, są wśród nich dzieci, choć wciąż trudno precyzyjnie określić ich liczbę. Niewiele wiadomo na temat sytuacji dzieci-uchodźców znajdujących się obecnie w Polsce, ich doświadczeń, historii które przeżyły, aktualnych warunków życia, sposobów radzenia sobie z wojną i przymusową migracją oraz adaptacji w nowych miejscach pobytu. W ramach moich badań chcę zrealizować spotkania i rozmowy z dziećmi-uchodźcami z Ukrainy, zarówno z tymi, które przyjechały tutaj pod opieką członków swojej rodziny, jak i dziećmi z ukraińskich placówek opiekuńczo-wychowawczych, ewakuowanych z terenów objętych wojną, oraz z dziećmi przybyłymi do Polski przez polsko-białoruską granicę w grupach uchodźców przybywających z Bliskiego Wschodu, a także z ich dorosłymi opiekunami. W tym badaniu, oprócz warstwy naukowej, kluczowe są dla mnie kwestie etyczne, związane z zapewnieniem uczestni(cz)kom badań podmiotowości, poszanowaniem ich godności i praw, oraz zadbaniem o ich dobrostan emocjonalny. Dlatego projekcie uwzględniłam współpracę z psychologiem dziecięcym oraz badaczkami posługującymi się językami badanych i znającymi ich wzory kulturowe

dr Paulina Bunio-Mroczek, Katedra Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej EkSoc UŁ.

Dr Paulina Bunio-Mroczek naukowo interesuje się między innymi problematyką dzieciństwa, prowadzi badania w nurcie nowych studiów nad dzieciństwem (new childhood studies). Realizuje również projekt „Dzieci - miasto - rewitalizacja". Trzy podejścia metodologiczne w badaniach społecznych z udziałem dzieci w nurcie nowej socjologii dzieciństwa – badania pilotażowe” w ramach programu MINIATURA Narodowego Centrum Nauki.

Wszyscy laureaci pierwszej edycji Interdyscyplinarnych Grantów Badawczych oraz trzeciej edycji grantów dla młodych badaczy w ramach Konkursu IDUB UŁ.

Materiał: Centrum Rozwoju Wydziału EkSoc UŁ