Podsumowanie VI edycji Programu "Zdolny uczeń-świetny student"

W VI edycji do Programu „Zdolny uczeń – świetny student” zgłosiło się 230 uczniów z 33 szkół, głównie z Łodzi i woj. łódzkiego.

Warto podkreślić, że obok łódzkich liceów, tradycyjnie współpracujących z UŁ, do programu dołączyły dwa licea z dużych ośrodków akademickich, tj. z Warszawy i Poznania. W roku akademickim 2022/2023 program „Zdolny uczeń-świetny student” realizowało 175 uczniów na wszystkich wydziałach UŁ, w tym po raz pierwszy w Filii UŁ w Tomaszowie Mazowieckim.

Z sukcesem program ukończyło 152 uczniów, którzy łącznie zrealizowali 159 tematów.  Na uwagę zasługuje fakt, że czterech uczniów realizowało więcej niż 1 temat a rekordową liczbę pięciu tematów zrealizował Michał Orzechowski, uczeń Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego im. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W uroczystym seminarium podsumowującym VI edycję programu „Zdolny uczeń-świetny student”, które odbyło się w dniach 15 i 16 czerwca 2023 r. w Sali Senatu UŁ, efekty kilkumiesięcznych prac zaprezentowało 81 absolwentów programu.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele UŁ:

• Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska
  • Zastępca Kanclerza Uniwersytetu Łódzkiego ds. socjalnych i ogólnych dr Jarosław Grabarczyk
  • Dyrektor Centrum Obsługi Spraw Społecznych i Socjalnych Studentów i Doktorantów UŁ Anna Felisiak
  • Kierownik Akademickiego Centrum Wsparcia UŁ dr Anna Gutowska-Ciołek

a także:

• wydziałowi koordynatorzy programu
  • opiekunowie naukowi i opiekunowie szkolni uczniów
  • dyrektorzy szkół
  • rodzice
  • koledzy i koleżanki

To były niezwykłe dwa dni zgłębiania tajników różnych obszarów naukowo-badawczych. Wszechstronna wiedza uczestników programu, ich charyzma, umiejętność radzenia sobie ze stresem i zaangażowanie w realizację projektów budziły podziw wśród zgromadzonych gości.

Podczas prezentacji wielokrotnie wybrzmiewały brawa oraz gratulacje i podziękowania dla osób zaangażowanych w działania związane z programem „Zdolny uczeń – świetny student”, w szczególności dla mentorów uczniów-nauczycieli akademickich Uniwersytetu Łódzkiego.

Celem programu jest rozwój pasji i zainteresowań uczniów szkół średnich w zakresie różnych dyscyplin naukowych. W roku akademickim 2022/2023 Program „Zdolny uczeń – świetny student” wyraźnie spełnił swoje zadania. Znacząco zwiększyła się liczba kandydatów i uczestników programu oraz liczba absolwentów prezentujących wyniki swoich badań.

Cieszymy się, że program „Zdolny uczeń-świetny student” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.