Wyróżnienie dla dr. Damiana Szymczaka zEkSoc UŁ w konkursie IPN

Decyzją Komisji Konkursowej dr Damian Szymczak z Katedry Makroekonomii Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ otrzymał wyróżnienie w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej im. Władysława Pobóg-Malinowskiego za Najlepszy Debiut Historyczny w zakresie historii najnowszej.

mężczyzna w okularach na tle plakatu z wilkiemDr Damian Szymczak badał tereny popegeerowskie w województwie zachodniopomorskim pod kątem ubóstwa wywołanego transformacją ustrojową w latach 90. XX wieku.

Wyróżnienie w konkursie 

Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk po raz piętnasty zorganizowały konkurs m. Władysława Pobóg-Malinowskiego za Najlepszy Debiut Historyczny w zakresie historii najnowszej. W grudniu minionego roku miało miejsce jego rozstrzygnięcie.  

Decyzją Komisji Konkursowej dr Damian Szymczak otrzymał wyróżnienie w konkursie za dysertację doktorską pt. Przyczyny i charakter ubóstwa popegeerowskiego w świetle koncepcji Amartyi Kumara Sena. Studium przypadku województwa zachodniopomorskiego. Opiekunem pracy był dr hab. Rafał Matera, prof. UŁ.

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano prace obronione pomiędzy 1 listopada 2021 a 31 października 2022 r. Listę wszystkich osób nagrodzonych i wyróżnionych można znaleźć na stronie konkursu.

Uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu w tym roku będzie częścią Kongresu Pamięci Narodowej i odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia 2023 w Warszawie.  

Dysertacja doktorska dr. Szymczaka  

Dr Damian Szymczak w ramach swojej pracy doktorskiej badał tereny popegeerowskie w województwie zachodniopomorskim pod kątem ubóstwa, które na region ściągnęła transformacja lat dziewięćdziesiątych. W trakcie badań dr Szymczak przejechał setki kilometrów na rowerze rozmawiając z mieszkańcami terenów popegeerowskich, sprawdzając czy ich życie to naprawdę taka czarna zapaść jaką prezentowała w swoim filmie Arizona, reżyserka Ewa Bożęcka. Dr Szymczak problem rozpatrywał przez pryzmat koncepcji Amartyi Kumara Sena – hinduskiego ekonomisty. Skąd pomysł połączenia teorii azjatyckiego ekonomisty z środkowoeuropejskim problemem upadłych kombinatów rolniczych? 

Kiedy zdecydowałem się na rozpoczęcie doktoratu, szukałem dla siebie tematu, ale nie byłem pewien jaką drogą chciałbym pójść. Z pomocą przyszedł mój późniejszy promotor, a obecny Dziekan Wydziału, prof. Rafał Matera, który zasugerował pochylenie się nad sylwetką jakiegoś wybitnego ekonomisty. Wybór padł na Amartyę Kumara Sena. Zagłębiając się w lektury Sena zauważyłem, że pisze on wiele o ubóstwie. Postanowiłem w części empirycznej połączyć jego koncepcje z modelowym przykładem enklaw biedy - terenami wiejskimi, pozostającymi w obrębie działalności dawnych Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR). Gospodarstwa państwowe funkcjonowały przez blisko pół wieku, aż do transformacji ustrojowo-gospodarczej. Wiązała się ona z likwidacją uspołecznionego sektora rolnictwa w Polsce. Zawęziłem badanie do wybranych gmin województwa zachodnio-pomorskiego i tak powstał temat

- opowiada dr Damian Szymczak z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. 

Dwukrotnie wyjeżdżałem na te tereny, na początku na dwa tygodnie, a potem na cały miesiąc. Dużą część województwa udało mi się objechać rowerem. Prowadziłem wywiady z byłymi pracownikami gospodarstw rolnych, włodarzami gmin popegeerowskich oraz lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej. Wywiady przeprowadzone z włodarzami gmin miały na celu ukazanie sytuacji z punktu widzenia osób zarządzających, będących dysponentami środków publicznych. Ich relacja została skonfrontowana z obrazem wyłaniającym się z wywiadów z byłymi pracownikami PGR jako osobami stanowiącymi zasadniczy przedmiot badań, jak i potencjalnymi beneficjentami działań gminy. Z kolei badania przeprowadzone w lokalnych ośrodkach pomocy społecznej) zobrazowały sytuację z punktu widzenia instytucji polityki społecznej państwa niezaangażowanej politycznie, uzupełniając dwie pierwsze perspektywy. Wyniki badań pokazały jak wiele niesprawiedliwych stereotypów narosło wokół terenów popegeerowskich.

- dodaje naukowiec EkSocu UŁ. 

Ciekawostką jest też fakt, że Amartya Kumar Sen również prowadził swoje badania przemieszczając się na rowerze. 

Plany badawcze naukowca UŁ

W najbliższej przyszłości dr Damian Szymczak chciałby wydać monografię stanowiącą pokłosie rozprawy doktorskiej. 

Obecnie zajmuję się analizą outsourcingu politycznego w Polsce. Moją intencją jest wskazanie skali oraz przejrzystości tego zjawiska. Uznałem tę problematykę za niezwykle istotną, biorąc pod uwagę fakt, że subwencjonowanie partii politycznych, które w wyborach uzyskują co najmniej 3% poparcia, pochodzi ze środków publicznych. Innymi słowy, chciałbym ukazać problem braku  jawności wydatków partii politycznych z perspektywy wyborcy-podatnika. 

- zapowiada dr Damian Szymczak.

Redakcja: Centrum Rozwoju Wydziału, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB