Wietnam: wyjazd badawczy naukowca EkSoc

Dzięki aktywnemu udziałowi w konkursie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej: Program wymiany osobowej studentów i naukowców w ramach współpracy bilateralnej, w Wietnamie przebywa aktualnie dr Jakub Doński-Lesiuk z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ oraz dwóch studentów z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ – Michał Saczuk i Sebastian Turała. W ostatni weekend spotkali się oni w Prowincji Phu Xuyen na południe od wietnamskiej stolicy, by uczestniczyć w organizowanym przez lokalne władze Spring Friendship Journey 2023.

budynek w prowincji, gdzie przebywają naukowcy

Wietnam – wschodząca gwiazda Azji

Wietnam jest to niemal stumilionowy, prężnie rozwijający się rynek, ale też kraj wielowiekowych, bogatych tradycji, które uczyniły go centrum kultury Azji Południowo-Wschodniej. Silna gospodarka i kultura czerpiąca z dwóch cywilizacji, chińskiej i indyjskiej, czynią go miejscem ciekawym na wielu płaszczyznach.

Dr Jakub Doński-Lesiuk z Katedry Logistyki i Innowacji przystąpił do badań związanych z systemem logistycznym Wietnamu jako Visiting Scholar w National Economics University, Hanoi (NEU). Natomiast Michał Saczuk, student Międzynarodowych studiów kulturowych 1-go stopnia o profilu praktycznym oraz Sebastian Tarała, student studiów magisterskich na kierunku Stosunki międzynarodowe realizują projekty dyplomowe w VNU University of Social Sciences and Humanities (VNU-USSH).

Wybór Wietnamu jako podmiotu badań, nie jest w moim wypadku przypadkowy. To perspektywiczny rynek, którego położenie geograficzne wymusza unowocześnienie i rozbudowę systemu logistycznego. To zaś wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych, pozyskanie źródeł finansowania których jest elementem „wpinania się" we współczesny system zależności, w tym zależności politycznych i społecznych.

– mówi dr Jakub Doński-Lesiuk

uczestnicy wyjazdu z miejscowymi studentami

Nowe przestrzenie i kultura – aktywne działania studentów

Region Azji Południowo-Wschodniej jest miejscem, w którym dzieją się zjawiska istotne z punktu widzenia globalnej gospodarki, determinowanej nie tylko aktywnością Chin, ale też kształtowaniem się na nowo relacji pomiędzy poszczególnymi krajami tej części kontynentu. 

Cieszę się natomiast, że są studenci wykazujący aktywną postawę badawczą, nie bojący się poznawać i zgłębiać przestrzenie, kultury i zachodzące zjawiska. Jest to przecież nie tylko naturalna droga rozwoju badacza, ale też doskonała metoda budowania indywidualnego kapitału zawodowego, który po ukończeniu studiów będą w stanie spożytkować. Sam jestem przykładem tego, że otrzymane w okresie studiów magisterskich stypendium Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej (poprzednika Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej) utorowało mi drogę do wyspecjalizowania się w problematyce regionu, która wpłynęła później na faktyczną atrakcyjność zawodową.

– tłumaczy badacz

I dodaje:

Nie żałuję ani dnia spędzonego na stypendium wtedy i niezmiernie cieszę się, że po latach mogę ponownie korzystać z szansy jaką daje program stypendialny dla naukowców. Jeśli kiedykolwiek ktokolwiek – czy to student, czy naukowiec – zapyta mnie, czy warto „zawiesić codzienność" i podjąć próbę poznania nowej przestrzeni (geograficznej, materialnej, merytorycznej) poprzez wyjazd badawczy, bez zmrużenia okiem odpowiem: przygotuj plan, spakuj się i jedź, a twierdząca odpowiedź na to pytanie pojawi się w człowieku sama!

doktor podczas wykładu

Dr Jakub Doński-Lesiuk kierował projektem staży zawodowych studentów UŁ na EXPO w Dubaju. Uniwersytet Łódzki pozyskał na ten cel 600 tys. złotych z Ministerstwa Edukacji i Nauki, stając się jedną z czterech polskich uczelni zaangażowanych w rozwój kompetencji zawodowych studentów podczas największej imprezy wystawienniczej na świecie. 

Materiał, fot.: dr Jakub Doński-Lesiuk, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
Redakcja: Iwona Ptaszek-Zielińska, Centrum Komunikacji i PR

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB