Relacja z debaty panelowej pt. "Sztuczna inteligencja na rynku pracy - szansa czy zagrożenie?"

14 marca 2024 r. w godz. 13-15 Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ wraz z działającą przy nim Radą Biznesu zorganizował debatę panelową pt. "Sztuczna inteligencja na rynku pracy - szansa czy zagrożenie?".

Moderatorami debaty byli:

•  Marta Jabłońska, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ,  adiunkt w Katedrze Informatyki Ekonomicznej i Medycznej oraz
  •  Łukasz Koprowski, PwC, Dyrektor, Przewodniczący Rady Biznesu działającej przy Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.

W roli Panelistów wystąpili następujący przedstawiciele firm:

Dziękujemy za Państwa zaangażowanie i chęć dzielenia się wiedzą!

a

Debatę otworzył pan Prodziekan ds. Współpracy z Zagranicą, dr Piotr Gabrielczak. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, aula była wypełniona po brzegi. Studenci zadawali ciekawe pytania, z których wynikało, że przynajmniej część z nich ma pewne obawy co do tego, czy SI nie zabierze im w przyszłości miejsc pracy, czy nie sprawi, że ich wysiłki intelektualne i praca nie będą potrzebne i doceniane, skoro sztuczna inteligencja potrafi już dziś tak wiele.

Moderatorzy i Paneliści z otwartością i w ciekawy sposób opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w biznesie. Studenci naszego Wydziału mieli unikalną szansę na wgląd w to, co za kulisami nowoczesnych przedsiębiorstw, ich potencjalnych pracodawców.

a

Do jakich wniosków mogli dojść studenci, uczestniczący w debacie?

1. Po pierwsze - nie udawajmy dłużej, że sztuczna inteligencja to pieśń przyszłości. Ona już jest, wszyscy Paneliści i Moderatorzy opowiedzieli o wielości jej zastosowań w codziennym funkcjonowaniu firm, zarówno wśród pracowników wyższego i niższego szczebla, we wszystkich branżach reprezentowanych w debacie. Niektóre przedsiębiorstwa tworzą i rozwijają swoje własne narzędzia AI, wykorzystywane tylko wewnątrz firmy, aby w większym stopniu zadbać o bezpieczeństwo danych. Umiejętność współpracy ze sztuczną inteligencją staje się dzisiaj normą, a czasem nawet wymogiem formalnym pracodawcy.
  2. SI to świetne narzędzie wspomagające rozwój własnej kreatywności, np. chat GPT może nam podsunąć wątki i aspekty jakiegoś tematu, o których na początku nie pomyśleliśmy, może nas zainspirować do głębszej eksploracji wybranego problemu, wywołać poczucie euforii, jak przy dobrej burzy mózgów. Spróbujcie!
  3. Z drugiej strony, trzeba uważać, aby nie dać się owej sztucznej inteligencji rozleniwić i od niej uzależnić, dlatego:
    Sprawdzajmy poprawność treści wygenerowanych przez SI!, niczego nie przyjmujmy na wiarę - nie rezygnujmy z krytycznego myślenia!
    Do perfekcyjnych analiz wykonanych przez SI dodajmy coś od siebie - nic nie zastąpi ludzkiej, opartej na indywidualnych doświadczeniach refleksji i autorefleksji!
  4. Kiedyś proste zadania i analizy firmy zlecały praktykantom i stażystom. Teraz coraz częściej wykonuje je sztuczna inteligencja. Nie znaczy to jednak, że firmy nie będą potrzebowały nowych ludzi. Po prostu praktykant i stażysta będzie na starcie wykonywał bardziej zaawansowane, złożone i przez to ciekawsze zadania. Sam też będzie korzystał z pomocy SI i wielu narzędzi wspomagających jego pracę.
  5. Warto poświęcić przynajmniej 15 minut dziennie na odkrywanie i poznawanie nowych technologii, nowych narzędzi AI - młodzi ludzie szukający praktyk, stażu czy pierwszej pracy powinni inwestować w kompetencje cyfrowe i szybko adaptować się do tego, co aktualnie jest na czasie (to może być ich przewaga w stosunku do pracowników z długim stażem i utrwalonymi przyzwyczajeniami!).
  6. Szans związanych z rozwojem sztucznej inteligencji jest tak samo dużo jak zagrożeń - ale to od nas samych zależy w jaki sposób będziemy korzystali z różnorodnych narzędzi opartych o AI.

a

Pod koniec debaty, studenci wzięli udział w szybkiej ankiecie "na żywo".

Na pytanie: "W rozwój jakich kompetencji powinien inwestować kandydat na rynku pracy w dobie rozwoju SI?", najwięcej z nich wskazało na:

1. umiejętność dostrzegania problemów, proponowania rozwiązań i ich wdrażania,
  2. samodoskonalenie się i wykorzystywanie zdobytej wiedzy w praktyce, sprawność uczenia się,
  3. efektywne zarządzanie sobą i swoimi zadaniami w czasie.

W tej samej ankiecie, ponad połowa studentów stwierdziła, że w ciągu 5 lat sztuczna inteligencja zastąpi 50-89% pracy umysłowej obecnie wykonywanej przez człowieka!

Jest nad czym rozważać. Dyskusja na temat AI na rynku pracy przeniosła się na LinkedIn - o naszej debacie napisali:

Tekst i zdjęcia: mgr Katarzyna Skierniewska