Nasz uniwersytecki chór wyśpiewał złoto we Wrocławiu

Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego powrócił z cennym laurami z Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Dona nobis Pacem” we Wrocławiu. Jury nagrodziło jego występ Złotym Dyplomem, a dyrygentka Aleksandra Ryłko-Sutowicz zdobyła nagrodę specjalną – dla najlepszego dyrygenta konkursu.

W tym roku odbyła się druga edycja wrocławskiego konkursu organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Animatorów Kultury „Kulturalny Koneser”, ale pierwsza w tradycyjnej formule (w zeszłum roku wydarzenie odbywało się w trybie online). W katedrze greckokatolickiej pw. św. Wincenta i św. Jakuba przy placu Nankiera zaprezentowało się 18 chórów z całej polski, które oceniali wybitni znawcy chóralistyki - prof. dr hab. Bernard Mendlik (Bydgoszcz), prof. dr hab.. Jolanta Szybalska-Matczak (Wrocław) oraz prof. UAM, dr hab. Joanna Piech-Sławecka (Poznań). Jurorzy przyznawali występującym zespołom dyplomy (odpowiedniki medali) – złote, srebrne i brązowe.

Akademicki Chór UŁ„Złoty" Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego w całej okazałości.

Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego zaprezentował, zgodnie z wymogiem regulaminu, cztery pieśni sakralne - „Mój Ójcze”, utwór w języku kaszubskim, czyli „Mój Ojcze” w aranżacji współczesnego kompozytora polskiego, Marka Raczyńskiego, przejmującą „Kołysankę” do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego autorstwa Józefa Świdra, następnie zabrzmiała niezwykła kompozycja „Eli, eli" w tłumaczeniu „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił”, którego autorem jest węgierski twórca Gyorgy Deak-Bardos. Na koniec występu chór wykonał „Clare benediction” współczesnego brytyjskiego twórcy Johna Ruttera. Po ogłoszeniu wyników, nagrodzony chór UŁ jeszcze raz  zaprezentował się przed licznie zgromadzoną publicznością, a pomiędzy występami znalazł się czas na odkrywanie uroków pięknego Wrocławia, zwłaszcza że słoneczna pogoda niezwykle sprzyjała spacerom.

Z radością przyjęliśmy informacje o nagrodach, nie spoczywamy jednak na laurach - przed nami praca nad kolejnym materiałem artystycznym, warsztaty chóralne na Śląsku oraz koncerty: w Goczałkowickich Ogrodach (3 czerwca) i podczas Finału Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach (4 czerwca), dokąd zostaliśmy zaproszeni jako zeszłoroczni zdobywcy Grand Prix

– zapowiada Aleksandra Ryłko-Sutowicz, dyrygentka Akademickiego Chóru Uniwersytetu Łódzkiego.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ