Nauka inspiruje - dr Izabela Stachowicz

Bohaterka dzisiejszego odcinka cyklu Nauka Inspiruje swoje życzcie poświęciła Wenezueli. Jako biolożka zajmuje się badaniem dzikich i rzadkich gatunków zwierząt zamieszkujących ten południowo amerykański kraj. Otwartość umysłu dr Izabeli Stachowicz nie pozwala jej jednak koncentrować się jedynie na lokalnej faunie i florze, ale na całym spektrum środowiska na które składają się także ludzie i gospodarka kraju, w którym wszystkie powyższe składniki życia funkcjonują. Badaczce Uniwersytetu Łódzkiego zależy na wdrażaniu zachowań opartych o zasady zrównoważonego rozwoju, tak aby cały ekosystem funkcjonował wspólnie, a nie przeciwko sobie. Powołała do życia inicjatywy promujące zakładanie prywatnych obszarów ochrony przyrody. Wspiera również lokalne społeczności, szczególnie kobiety w bardzo trudnej sytuacji materialnej, w jakiej znalazły się ze względu na wielką politykę, która rozgrywana jest ponad głowami zwykłych ludzi.

dr Izabela Stachowicz na tle zwisających z gałęzi owoców kakaowca

Dr Izabela Stachowicz adiunkt w Katedrze Geobotaniki i Ekologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego i postdoktorantka w Instituto Venezolano de Investigaciones Cientificas w Wenezueli, gdzie uzyskała doktorat. Do Wenezueli przyjechała po raz pierwszy w 2009 roku i .... zakochała się w przyrodzie, ludziach i kulturze.
Zajmuje się wpływem działalności ludzi na rozmieszczenie i bogactwo ssaków neotropikalnych. W swoich badaniach posługuje się metodologią fotopułapek. Założyła inicjatywę "Sieć Prywatnych Obszarów Chronionych w Wenezueli", aby wspierać prywatne i społeczne inicjatywy w zakresie ochrony środowiska i gatunków wykorzystując założenia zrównoważonego rozwoju w produkcji kakao i kawy, aktywnie angażując lokalną społeczność.
Współorganizowała eksploratorską wyprawę National Geographic na Tramen Tepui w Wenezueli, gdzie odkryła nowe gatunki motyli.

Wierzy, że ochrona przyrody leży w rękach każdego z nas, codziennie.

Co zainspirowało Panią do zostania naukowcem?

Szczerze? Nie pamiętam :) Kiedy znalazłam się w Wenezueli realizując doktorat byłam tak zafascynowana przyrodą, ludźmi i kulturą, że nie wyobrażałam sobie innego wyboru. Teraz towarzyszy mi poczucie, że chcę wyniki badań przekuwać w realne programy ochrony przyrody.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pani praca?

Kieruję się mottem zaczerpniętym od Garego Snydera: “Znajdź swoje miejsce na ziemi, zakorzeń się i przejmij stamtąd odpowiedzialność”. Zajmuję się ochroną przyrody w Ameryce Południowej, co oznacza bardzo kompleksowe podejście. To nie tylko skupienie się na samym zagrożonym gatunku, ale całym jego środowisku, uwzględniając ludzi.

Jak Pani rozumie pojęcie: zawód naukowca?

To wybuchowe połączenie pasji i pracy, nieograniczona kreatywność, a finalnie możliwość dokonywania zmian, wdrażania ich w życie. Dla mnie ten praktyczny wymiar badań naukowych jest kluczowy. Jednak to wybuchowe połączenie niesie niebezpieczeństwo z trudności rozdzielenia pracy i życia prywatnego, a to może detonować zupełnie inną bombę.

dr Izabela Stachowicz wygodnie siedząca w łodzi płynącej po rzece wśród dżungli. Trzyma w ręku aparat fotograficzny.

Więcej o pracy dr Izabeli Stachowicz

Czekolada, tapir i problemy samotnych matek w Wenezueli. To trzy ważne zagadnienia, którymi zajmuje się dr Izabela Stachowicz. Biolożka na co dzień bada narażone na wyginięcie ssaki, ale podczas swojego ośmioletniego okresu życia i badań w Wenezueli zaangażowała się także w działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Czekolada z misją - biolożka UŁ pomaga społeczności w Wenezueli

Zachęcamy do wsparcia kampanii na rzecz wenezuelskich kobiet, które dzięki produkcji czekolady i rękodzieła są w stanie zdobyć środki na życie i przywrócić wiarę w swoje możliwości. Za zebrane środki zakupione zostaną formy poliwęglanowe i inne niezbędne artykuły, aby samodzielnie z masy kakaowej kobiety mogły wytwarzać i sprzedawać unikatowe pralinki w formie różnych gatunków zwierząt np. tapira amerykańskiego, pumy, ocelota czy małpę kapucynkę. Więcej szczegółów po kliknięciu w link:

Czekolada z misją - link do zbiórki na rzecz kobiet w Wenezueli

Instagramowy profil dr Izabeli Stachowicz

Odwiedź bloga Badaczki - izolinia.pl

Ukryte życie Gran Sabany oczami dr Izabeli Stachowicz

GOOGLE-SCHOLAR

SCOPUS

WEB-OF-SCIENCE

Materiał źródłowy: dr Izabela Stachowicz (Katedra Geobotaniki i Ekologii Roślin), Agencja 3PR

Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.