Śniadanie prasowe UŁ: rozmowy o przyszłości uczelni i wyzwaniach

O tym, jak ważne są relacje, nie trzeba nikogo długo przekonywać. Doceniamy to z każdym kolejnym śniadaniem prasowym UŁ. Ciekawe dyskusje, wymiana zdań, serdeczne uściski dłoni, to już stały element naszych spotkań z dziennikarzami. Rozmowy o przyszłości uczelni, humanistyce czy sprawach studentów z zagranicy to tylko niektóre tematy podjęte na kolejnym śniadaniu prasowym Uniwersytetu Łódzkiego. Gościliśmy mi.in. prof. Rafała Materę, rektora UŁ oraz przedstawicieli kolegium rektorskiego, a także tradycyjnie już ekspertów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy komentowali tematy wzbudzające aktualnie największe zainteresowanie, jak sytuacja hydrologiczna w Polsce i powódź na południu kraju.

od lewej: Maciej Sysak, Anna Rolczak, prof. Rafał Matera, dr hab. Małgorzata Wrzesień, prof. UŁ, dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, prof. UŁ, dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ
prof. Rafał Matera, rektor UŁ
Filip, mentor UŁ
Honorata Pytloch-Ogieniewska opowiada o Nagrodzie im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego
Agata Dawidowicz z CKiPR i dr Marcin Rojek, pełnomocnik rektora UŁ ds. studenckich
dr hab. Krzysztof Pabis, prof. UŁ, prorektor ds. popularyzacji nauki i kształcenia
Anna Stolarek z Biura Współpracy z Zagranicą
dr hab. Małgorzata Wrzesień, prof. UŁ, prorektorka ds. kształcenia
Łukasz Ochrytkow

Uniwersytet Ludzki – zaangażowanie całego zespołu, zaufanie i nowa energia

Jestem tylko jednym skromnym przedstawicielem Uniwersytetu Łódzkiego, natomiast tu działa cały team. Zarządzając czy organizując pracę czterem tysiącom ludzi potrzebny jest zespół, w którym ma się zaufanie. Ta kadencja to poukładanie na nowo uniwersytetu, żeby jak najwięcej osób się uśmiechało, żeby jak najwięcej osób miało radość z pracy, żeby były nowe motywacje, żeby była nowa energia i żeby to był Uniwersytet Ludzki. Oczywiście, są kryzysy, są tragedie, są trudności, ale to nasza odpowiedzialność, żeby te kryzysy rozwiązywać

 – zapewniał prof. dr hab. Rafał Matera, rektor UŁ, podkreślając rolę nowych władz rektorskich w funkcjonowaniu instytucji.


Z początkiem września prof. Rafał Matera rozpoczął urzędowanie jako 20. rektor Uniwersytetu Łódzkiego. Na śniadaniu prasowym obecni byli członkowie kolegium rektorskiego na kadencję 2024-2028. Pełny skład kolegium rektorskiego, biogramy, zdjęcia, dorobek i inne informacje na temat członków kolegium rektorskiego znajdują sie na stronie uczelni

Dzieła ważne, oryginalne i przenikliwe – znamy 5 finałowych książek w X edycji Nagrody im. prof. T. Kotarbińskiego

Kapituła Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego wskazała pięć prac, spośród których zostanie wybrane najlepsze dzieło humanistyczne wydane w Polsce w 2023 roku. Werdykt poznamy 1 grudnia br. podczas uroczystej gali w Filharmonii Łódzkiej. Nagroda dla autora zwycięskiej pozycji wynosi 70 tysięcy złotych. Decyzją Kapituły Nagrody wyróżnienia i nagrody w wysokości 3 tysięcy złotych otrzymają także pozostali czterej finaliści konkursu. 

Kapituła w tym roku wybierała spośród aż 78 prac nadesłanych na konkurs. Jest to jubileuszowa, już dziesiąta edycja tego konkursu, który ma tak unikatowy charakter. Jest to jedyna tego typu nagroda przyznawana przez uczelnię i w opinii przede wszystkim samych naukowców jest niezwykle cenna i ważna. W sumie na konkurs nadesłano aż 620 prac ze 145 ośrodków naukowych w Polsce, a w finałach konkursu znalazło się 50 książek 

– opowiadała Honorata Pytloch-Ogieniewska z Centrum Komunikacji i PR.

Więcej informacji na temat tegorocznych prac kapituły, wybranych do finału książek i samego konkursu

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego oraz Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego | Facebook.

1200 studentów zagranicznych rozpocznie kształcenie w Uniwersytecie Łódzkim

Będziemy kształcić ponad 1200 osób. Wśród nich ponad 600 nowo przyjętych studentów na studiach kończących się dyplomem – licencjackim bądź magisterskim, a drugie tyle osób przyjedzie do UŁ z zagranicznych uczeni partnerskich na semestr bądź rok w ramach wymiany studenckiej. Wśród zagranicznych studentów tradycyjnie największą grupę stanowią obywatele Ukrainy – ponad 400 osób. Bardzo wielu z nich to osoby objęte w Polsce ochroną w związku z wojną trwającą za wschodnią granicą. Najpopularniejsze w tym roku kierunki to filologie obce, informatyka, logistyka oraz studia z obszaru zarządzania.

Każdy student rozpoczynający naukę na uczelni, mierzy się z nowymi wyzwaniami. Przedmioty, organizacja zajęć, czy sesje egzaminacyjne. Jednak, co warto podkreślić, studentom zza granicy dochodzą jeszcze kolejne wyzwania, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Od lat prowadzimy spotkania – Welcome meeting na początku każdego semestru na naszych wydziałach, aby przekazać najważniejsze informacje. Tłumaczymy, jak poruszać się po Łodzi, na co uważać, jak efektywnie i przyjemnie studiować na naszej uczelni. Rok temu otworzyliśmy też strefę Welcome Point. Jest to strefa, która działa siedem dni w tygodniu – we wrześniu i w październiku – w siedzibie naszej biblioteki. Właśnie w tym miejscu, w tej strefie, studenci zza granicy mogą skorzystać z pomocy naszych mentorów w kwestiach związanych z codziennym życiem w Polsce 

– mówiła Anna Stolarek z Biura Współpracy z Zagranicą UŁ.

I dodała: 

Ponadto nowoprzybyli studenci zagraniczni w tym roku będą mogli skorzystać dodatkowo z Virtual Welcome Centre, gdzie znajdą wszystkie kluczowe informacje dotyczące pobytu i studiowania w Łodzi, jak też z kursu onboardingowego, zaimplementowanego na platformie Moodle. Jest to przedsięwzięcie unikalne w skali kraju, z uwzględnieniem potrzeb i spojrzenia młodych ludzi z innych kręgów kulturowych.

Międzynarodowa wystawa fotografii We Animals „UKRYTE – Zwierzęta w antropocenie” do 20 października w uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5

Na śniadaniu prasowym UŁ Maciej Andrzejewski, pomysłodawca zaprezentowania tej wystawy na Uniwersytecie Łódzkim oraz jej kurator z ramienia uczelni, zachęcał do odwiedzenia uniwersyteckiej galerii. Ekspozycja obejmuje prace kilkunastu fotoreporterów, którzy udokumentowali wykorzystywanie i cierpienie zwierząt tzw. hodowlanych. Dostępny był także album fotograficzny, na który składają się prace zrealizowane w ramach projektu.

Maciej Andrzejewski i prof. Peter Singer(Maciej Andrzejewski i prof. Peter Singer, australijski filozof i etyk)

Album fotograficzny zdobył szereg prestiżowych nagród na świecie (między innymi Photography Book of the Year 2020). Historie zawarte w projekcie „UKRYTE” są brutalne i otwierają widzom oczy. Stanowią dowód na to, że zwierzęta na całym świecie znajdują się w sytuacji zagrożenia. Zebrane opowieści zapewniają cenny wgląd w cierpienie zwierząt, które wynika z działalności człowieka.

Wystawę będzie można oglądać do 20 października w Uniwersyteckiej Galerii Wozownia 1/5, mieszczącej się przy ulicy Franciszkańskiej przy Pałacu Biedermanna. Będą jej towarzyszyć spotkania tematyczne, projekcje filmów i wydarzenia poświęcone sztuce zaangażowanej.

Głos ekspercki – rozmowy i wywiady z dziennikarzami

Na każdym śniadaniu prasowym UŁ są z nami eksperci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w indywidualnych rozmowach z dziennikarzami udzielają wypowiedzi i komentarzy. Spotkanie stwarza możliwość nawiązania kontaktów naukowcom i dziennikarzom i pozwala budować długotrwałe relacje. Tym razem rozmowy krążyły wokół sytuacji hydrologicznej w Polsce (dr hab. Iwona Wagner, prof. UŁ, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ), inwestowania w aktywa bezpieczne (dr Ewa Feder, dr hab. Joanna Bogołębska, prof. UŁ, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ), tematów związanych z polityką miejską i rewitalizacją (dr Ewa Boryczka, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ) oraz akademików i wsparcia uczelni dla powodzian (Łukasz Ochrytkow, kierownik domów studenta).

dr hab. Iwona Wagner, prof. UŁ podczas wypowiedzi do mediów(dr hab. Iwona Wagner, prof. UŁ z Katedry UNESCO Ekohydrologii i Ekologii Stosowanej podczas wypowiedzi do mediów)

Spotkania z dziennikarzami – interesujące tematy

Idea śniadań prasowych zakłada regularne spotkania z dziennikarzami i przedstawianie im interesujących tematów z życia uczelni, w miejscu sprzyjającym rozmowom ze smacznym jedzeniem przy kawie. To także okazja do wymiany zdań i dzielenia się pomysłami, które często wynikają spontanicznie. Relacje z poprzednich spotkań i więcej informacji można znaleźć na stronie Śniadań Prasowych UŁ.

Fotorelacja z wrześniowego spotkania z dziennikarzami

Tekst: Iwona Ptaszek-Zielińska (Biuro Prasowe UŁ), fot. Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR)

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB