Przedstawiciele UŁ na II Konferencji Uniwersytetów Europejskich 2024

Dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, prof. UŁ, prorektorka Uniwersytetu Łódzkiego do spraw umiędzynarodowienia nauki i kształcenia, wraz z przedstawicielami International Hub UŁ oraz Biura Współpracy z Zagranicą UŁ reprezentuje naszą uczelnię na odbywającej się w Krakowie II Konferencji Uniwersytetów Europejskich.

Konferencja Uniwersytetów Europejskich to odbywające się co roku wydarzenie, organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję Programu Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności. Podczas tegorocznej konferencji, w dniach 4-5 września, uczestnicy mają możliwość wymiany doświadczeń i poszerzania wiedzy w zakresie obecnych trendów oraz rokowań dotyczących przyszłości europejskich sojuszy uczelni.  

Prof. de Lazari-Radek podczas konferencji wzięła udział w panelu „Akademicy i administracja – dwa światy czy naczynia połączone? Doświadczenia i rekomendacje”. 

Prorektorka UŁ stwierdziła, że sojusze uczelni są krokiem milowym w budowaniu wpływu Akademii. Mówiąc o wyzwaniach dla uczelni będących ich członkami, wskazywała na potrzebę przekonania studentów, że obecność uczelni w którejś z sieci Uniwersytetów Europejskich to nie tylko mobilność – Erasmus i możliwość fantastycznych wyjazdów w różne miejsca na świecie, ale także szansa na skorzystanie z niezwykłych możliwości w zakresie nauki, wiedzy i edukacji z innych uczelni, które dzięki sojuszowi są dostępne. Podobnie w przypadku naukowców i nauczycieli akademickich, przed którymi w sojuszu otwierają się możliwości współpracy z naukowcami z zagranicznych ośrodków zajmujących się tymi samymi dziedzinami.  

I w końcu miasto. UNIC, którego UŁ jest członkiem, to sojusz miast postindustrialnych, kładący nacisk na rozwój ośrodków, w których funkcjonują uczelnie. Rozwój naszego miasta Łodzi powinien być dla nas jako uczelni bardzo istotny. Mamy tak duże zasoby naukowe, badawcze dotyczące funkcjonowania miasta, że szkoda byłoby nie podzielić się nimi. Będę się starała namówić władze miasta, by z nich czerpały pełnymi garściami 

– mówiła prof. Katarzyna de Lazari-Radek. 

Przed sojuszami uczelni wkrótce pojawią się, jej zdaniem, także inne bardzo ważne wyzwania, jak choćby podwójne dyplomowanie czy mikropoświadczenia.   

Uniwersytety Europejskie to obecnie 64 międzynarodowe konsorcja skupiające ponad 560 instytucji szkolnictwa wyższego z całego kontynentu. To międzynarodowe uczelnie przyszłości, promujące europejskie wartości oraz podnoszących jakość i konkurencyjność europejskiego szkolnictwa wyższego poprzez wspólne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań na polu edukacji i nauki oraz głęboką integrację instytucjonalną. W 2024 w sojuszach znalazło się dziewięć kolejnych polskich uczelni. 

Uniwersytet Łódzki dołączył do UNIC, jednej z sieci Uniwersytetów Europejskich, w roku 2022. UNIC 2.0 (Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej) jest kontynuacją współpracy rozpoczętej w ramach sojuszu UNIC (Europejski Uniwersytet Miast Postindustrialnych). Jest to sojusz 10 uczelni pracujących razem na rzecz rozwoju edukacji i wspierania badań zaangażowanych społecznie, nastawionych na współpracę z miastami postindustrialnymi. Nowy sojusz przewiduje działania w latach 2023-2027.  

Materiał: BWZ UŁ, International Hub UŁ 
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ 

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB