Niedziela, 20 sierpnia 2017, tydzień nieparzysty (33)

ZAPROSZENIE NA PANEL EKSPERTÓW W INDIACH

Chandigarh University (CU) has the distinction of ushering in a new era in higher education by creating a unique, inspirational academic model coupled with unprecedented industry patronage for experiential learning, supported by outstanding facilities and extensive international partnerships. The university has been bestowed with a number of awards and recognitions including Asia’s Fastest Growing Private Institution, Outstanding Engineering Institute, outstanding B-School and Innovation awards.
With the untiring efforts of faculty and students, CU has become a front runner institution in the region. Besides having ultra modern infrastructure, dedicated and eminent faculty; and excellent placements, CU remains committed to acquire synergetic outcome by blending knowledge, skill, creativity and competence on bedrock of ethical values.

Chandigarh University would like to invite Experts for Faculty Development Program related to our faculty development. Department wise faculty development programs are to being conducted from 10th July, 2017 to 14th July, 2017. Experts from respective different fields interact with the faculties to share the important advancements in different fields. Faculty Development program is organized in the following departments, where the teachers separately attend the program of their department.

• Engineering
  • Management