Czwartek, 19 października 2017, tydzień parzysty (42)

WYSTAWA "BEKSIŃSKI NIEZNANY" NA EKSOCU

Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”. Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala "wniknąć" w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy są wykłady opisujące w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą tego znakomitego artysty.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach  90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

Termin: 13 październik - 4 listopad 2017 r., godz. 9:00-18:00*
Miejsce: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
(ul. Rewolucji 1905 r. 41), sala C-140

Cena biletów:

• Bilety na wystawę: 10 zł, studenci - 8 zł
  • Bilet na VR 10 zł, studenci - 8 zł

Na cotygodniowe spotkania multimedialne zapraszamy w soboty i niedziele od godziny 17:00.

Grupy zorganizowane (min. 25 osób) prosimy o rejestrację wysyłając maila na adres: fundacjabeksinski@gmail.com.

*W dniu 1 listopada wystawa nieczynna.