Czwartek, 24 maja 2018, tydzień nieparzysty (21)
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny

Czcionka:

Kontrast:

Facebook Aktualności RSS YouTube Flickr
2017/20182016/2017

Wykładowca: profesor Matthias Waechter
Tytuł wykładu: An Attempt to Balance the Presidency of Donald Trump
Termin i miejsce: 15 maja 2018 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Profesor Matthias Waechter jest absolwentem historii i filozofii na Uniwersytetach w Bonn, Freiburgu, Paryżu i Rochester, uzyskał doktorat oraz habilitację na Uniwersytecie w Freiburg. Był pracownikiem naukowym w niemieckim Instytucie Historycznym w Paryżu w latach 1997/98 i członkiem Fulbrighta na Uniwersytecie w Nowym Jorku w 1999 r. W 2000 r. dołączył do Institut Européen des Hautes Etudes Internationales, gdzie od 2005 r. pełni  funkcję dyrektora. Od 2017 r. pełni również funkcję konsula honorowego Niemiec we Francji.

Wykładowca: profesor Akihiro Ishikawa
Tytuł wykładu: Life-long employment practice
Termin i miejsce: 19 kwietnia 2018 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Profesor Akihiro Ishikawa naukowo zajmuje się socjologią ekonomiczną, socjologią pracy oraz kwestiami zaufania społecznego w Japonii, Rosji i innych krajach. Przez wiele lat współpracował Instytutem Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, w szczególności z profesor Jolantą Kulpińską. Efektem tej współpracy jest m.in. publikacja prof. Kulpińskiej: Transformation of Working Life in Central Europe, Chapter 9, [in:] Workers, Firms and Trade Unions, Port 2, eds. A. Ishikawa, R. Martin, W. Morawski, V. Rus Peter Lang, Frankfurt am Main. Najbardziej znaczące publikacje Profesora w języku japońskim to “Social Change and Workers’ Views”, “Socialism in Everyday Life in Czechoslovakia”, “Socialism at Work in East Europe”, “Eastern Europe: People, Culture and Society”, “Slovak Fever”. Publikacje w języku angielskim we współautorstwie obejmują: “Employment and Participation: Industrial Democracy in Crisis”, “Workers, Firms, and Unions: Industrial Relations in Transition”, “Workers, Firms and Unions. Part 2: The Development of Dual Commitment”, “Work and Employee Representation”, “Corporate Culture: Problems and Tendencies of Development in the World and in Russia”, “Trust in Society, Business and Organization”.

Wykładowca: profesor Grzegorz W. Kołodko oraz profesor Andrzej K. Koźmiński
Tytuł wykładu: Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm
Termin i miejsce: 17 kwietnia 2018 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Profesor Grzegorz W. Kołodko - intelektualista i polityk, teoretyk ekonomii i praktyk strategii rozwoju społeczno-gospodarczego. Jeden z głównych architektów polskich reform gospodarczych, czterokrotnie wicepremier i minister finansów w latach 1994–1997 i 2002–2003. Ekspert międzynarodowych organizacji. Członek Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury. Wykładał m.in. na Yale i UCLA. Autor i redaktor naukowy 50 książek oraz licznych artykułów opublikowanych w 26 językach. Najczęściej na świecie cytowany polski ekonomista. Doktor honoris causa dziesięciu zagranicznych uniwersytetów. Maratończyk, autor wystaw fotograficznych, podróżnik, który zwiedził 170 krajów.

Profesor Andrzej K. Koźmiński - ekonomista i socjolog specjalizujący się w problematyce zarządzania i transformacji ustrojowej, członek PAN oraz wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych, doktor honoris causa. Wykładowca wielu renomowanych uczelni amerykańskich i europejskich. Autor ponad 40 książek i ponad 400 artykułów naukowych opublikowanych w wielu językach, najczęściej cytowany polski badacz w dziedzinie nauk zarządzania. Współtwórca i pierwszy rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Przewodniczący i członek rad nadzorczych spółek notowanych na GPW w Warszawie. Miłośnik klasycznej motoryzacji i kolekcjoner polskiego malarstwa XIX wieku.

Wykładowca: Nagayo Taniguchi
Tytuł wykładu: Cry for Thirst in the Water - North Korea: Reflection on War and Peace
Termin i miejsce: 15 marca 2018 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Nagayo Taniguchi -  wiceprezes IPA z siedzibą w Belgii, drugiego co do wielkości stowarzyszenia korespondentów na świecie. Były naczelny brukselskiej redakcji jednej z najpoczytniejszych gazet w Japonii. Od 1998 r. mieszka w Brukseli, regularnie współpracuje z miesięcznikiem SEKAI i japońskim tygodnikiem ekonomicznym. Autor książek: Anne Frank - a Spiritual Journey, NATO - Transforming Regional Security, Warfare in Cyber Era.

Wykładowca: dr Włodzimierz Cimoszewicz
Tytuł wykładu: Europa na rozdrożu
Termin i miejsce: 21 luty 2018 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
Współorganizatorem wydarzenia była  Akademia Seniora Activus.

Włodzimierz Cimoszewicz (ur. 13 września 1950 w Warszawie) to polski polityk i prawnik. Pełnił on rolę Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego, Wicemarszałka Sejmu, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Spraw Zagranicznych oraz Marszałka Sejmu. W latach 1989–2005 był posłem na Sejm X, I, II, III i IV kadencji.

Zobacz wykład

Wykładowca: Amity Ruth Shlaes
Tytuł wykładu: The Forgotten Man in History and Under Trump
Termin i miejsce: 29 września 2017 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Amity Ruth Shlaes  jest amerykańską pisarką i felietonistą, piszącą o polityce i ekonomii.  Shlaes jest autorką czterech książek, a obecnie przewodniczą Radzie Powierniczej Fundacji Prezydenta Calvina Coolidge`a.

Do góry
wersja do druku
Wirtualna mapa Wirtualny spacer Pracownia Informatyki

WYDZIAŁ

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny jest największym, spośród dwunastu wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje tutaj ponad 500 pracowników, z których 400 to nauczyciele akademiccy. Prawie co czwarty pracownik nauki posiada stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Działalność naukowa i dydaktyczna realizowana jest w ramach 8 instytutów. Wielu naszych absolwentów i nauczycieli akademickich pełniło lub wciąż pełni zaszczytne funkcje w życiu publicznym Polski i instytucjach Unii Europejskiej.

90-255 Łódź, ul. POW 3/5, tel.: 42 635 5356

NEWSLETTER

Zgadzam się na zasady prywatności serwisu eksoc.uni.lodz.pl
Copyright © 2012 Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
strony internetowe Łódź