Wtorek, 20 lutego 2018, tydzień parzysty (08)
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny

Czcionka:

Kontrast:

Facebook Aktualności RSS YouTube Flickr

WYKŁADY DZIEKAŃSKIE

Wykładowca: Amity Ruth Shlaes
Tytuł wykładu: The Forgotten Man in History and Under Trump
Termin i miejsce: 29 września 2017 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Amity Ruth Shlaes  jest amerykańską pisarką i felietonistą, piszącą o polityce i ekonomii.  Shlaes jest autorką czterech książek, a obecnie przewodniczą Radzie Powierniczej Fundacji Prezydenta Calvina Coolidge`a.

Wykładowca: Profesor Matthias Waechter, Dyrektor Generalny CIFE
Tytuł wykładu: Relations between the European Union and the United States in the times of Donald Trump`s Presidency
Termin i miejsce: 16 maja 2017 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Absolwent historii i filozofii na Uniwersytetach w Bonn, Freiburgu, Paryżu i Rochester, uzyskał doktorat na uniwersytecie w Freiburg w 1994 roku. W tym samym roku rozpoczął pracę na Wydziale Historii Uniwersytetu w Freiburgu, gdzie otrzymał w 2004 r. habilitację. Był pracownikiem naukowym w niemieckim Instytucie Historycznym w Paryżu w latach 1997/98 i członkiem Fulbrighta na Uniwersytecie w Nowym Jorku w 1999 r. W 2000 r. dołączył Institut Européen des Hautes Etudes Internationales, najpierw jako profesor wizytujący DAAD, a od 2005 r. jako dyrektor. Jest także adiunktem na Uniwersytecie we Freiburgu.

Wykładowca: Profesor Maria Luigia Segnana, The University of Trento
Tytuł wykładu: Global production and SMEs
Termin i miejsce: 25 kwietnia 2017 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Wykładowca: Profesor Hartmut Marhold, The University of Cologne
Tytuł wykładu: After Brexit - Why and How to Reform the EU?
Termin i miejsce: 20 kwietnia 2017 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Profesor Hartmut Marhold jest dyrektorem Centrum ds. Badań i Rozwoju Formacji Europejskich (CIFE), a także wykłada na Uniwersytecie w Kolonii. Jest członkiem zarządu Instytutu Polityki Europejskiej (IEP) w Berlinie. Badawczo zajmuje się rozwojem instytucjonalnym i konstytucyjnym Unii Europejskiej, federalizmem i historią integracji europejskiej. Jest zaangażowany w wiele europejskich stowarzyszeń pozarządowych naukowych i politycznych.

Wykładowca: Profesor Geneviève Zubrzycki, The University of Michigan
Tytuł wykładu: Catholicism, Secularism and the Jewish Revival in Contemporary Poland: A Sociological Analysis
Termin i miejsce: 16 marca 2017 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Profesor Geneviève Zubrzycki jest socjologiem porównawczo-historycznym i kulturalnym badającym narodową tożsamość i religię, pamięć zbiorową i mitologię narodową. W swojej pracy łączy historyczne i etnograficzne metody  badań oraz analizuje materiał dowodowy z kultury materialnej i wizualnej.

Wykładowca: Profesor Hans-Jürgen Bömelburg, Justus-Liebig-Universität w Gießen
Tytuł wykładu: Kooperacja polsko-niemiecko-francuska. Między polityką mocarstwową i kooperacją europejską
Termin i miejsce: 8 marca 2017 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Profesor Hans-Jürgen Bömelburg - niemiecki historyk XVI–XX wieku. Studia w Münster, Besançon i Moguncji, doktorat na Uniwersytecie w Moguncji. W latach 1993–2003 pracownik naukowy biblioteki Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. W 2003 na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, potem pracownik Nordost-Institut Lüneburg na Uniwersytecie w Hamburgu. Habilitacja w 2005 na Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg. Od 2007 pracownik Justus-Liebig-Universität w Gießen. Główne zainteresowania badawcze: historia stosunków polsko-niemieckich i Europy Środkowo-Wschodniej.

Wykładowca: Profesor Marek Belka
Tytuł wykładu: Bank centralny i jego rola w polityce gospodarczej państwa
Termin i miejsce: 11 stycznia 2017 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Profesor Marek Belka - absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Łódzkim. W roku 1978 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a w 1986 r. habilitował się. Od 1986 r. związany z Instytutem Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Stażysta Uniwersytetu Columbia i Uniwersytetu w Chicago oraz London School of Economics. W 1994 r. otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Doradca i konsultant w Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Przekształceń Własnościowych i Centralnym Urzędzie Planowania. Konsultant Banku Światowego. Dwukrotnie pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów: w 1997 r. w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza oraz w latach 2001-2002 w rządzie Leszka Millera. W latach 2004-2005 był premierem rządu RP. Od 2006 r. sekretarz wykonawczy Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy (UNECE), a od stycznia 2009 r. dyrektor Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Opublikował ponad 100 prac naukowych, poświęconych głównie teorii pieniądza oraz polityki antyinflacyjnej w krajach rozwijających się. Specjalizuje się w zakresie ekonomii stosowanej oraz współczesnej myśli ekonomicznej. Jest także członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. W dniu 10 czerwca 2010 r. prof. dr hab. Marek Belka został powołany przez Sejm RP na Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd objął w dniu 11 czerwca 2010 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm RP.

Wykładowca: Profesor Brian Porter-Szűcs, The University of Michigan
Tytuł wykładu: Contextualizing Poland: the National, the Regional, and the Global in Polish Studies
Termin i miejsce: 15 grudnia 2016 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Profesor Brian Porter-Szűcs - profesor historii na University of Michigan, od 1994 r. zajmuje się historią kościoła katolickiego i historią Polski wieków XIX i XX. Od 2010 r. Prezes Polish Studies Association - międzynarodowej organizacji promującej międzywydziałowe podejście do studiów nad historią, literaturą, kulturą, społeczeństwem i polityką Polski.

Wykładowca: Pani Hanna Zdanowska, Urząd Miasta Łodzi
Tytuł wykładu: Łódź łączy pokolenia - łódzka polityka demograficzna
Termin i miejsce: 8 listopada 2016 r., Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Pani Hanna Zdanowska - z zawodu inżynier środowiska, ukończyła studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Prowadziła własną działalność gospodarczą w przemyśle odzieżowym. Przez sześć lat była dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. W 2006 uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Łodzi, w styczniu 2007 zrezygnowała z zasiadania w niej w związku z powołaniem na stanowisko zastępcy prezydenta miasta ds. związanych z edukacją, sportem, a także funduszami unijnymi. W 2007 została wybrana do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej. Kandydując w okręgu łódzkim, uzyskała 11 506 głosów. Objęła funkcję wiceprzewodniczącej Polsko-Tajwańskiego Zespołu Parlamentarnego. W wyborach samorządowych w 2010 została zgłoszona jako kandydatka na prezydenta Łodzi z ramienia Platformy Obywatelskiej. W pierwszej turze wyborów z 21 listopada 2010 zdobyła 69 613 (34,04%) głosów, zajmując pierwsze miejsce wśród kandydatów. 5 grudnia tego samego roku zwyciężyła w drugiej turze wyborów z Dariuszem Jońskim z wynikiem 60,65% głosów, 13 grudnia została zaprzysiężona na stanowisko prezydenta miasta.

Do góry
wersja do druku
Wirtualna mapa Wirtualny spacer Pracownia Informatyki

WYDZIAŁ

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny jest największym, spośród dwunastu wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje tutaj ponad 500 pracowników, z których 400 to nauczyciele akademiccy. Prawie co czwarty pracownik nauki posiada stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Działalność naukowa i dydaktyczna realizowana jest w ramach 8 instytutów. Wielu naszych absolwentów i nauczycieli akademickich pełniło lub wciąż pełni zaszczytne funkcje w życiu publicznym Polski i instytucjach Unii Europejskiej.

90-255 Łódź, ul. POW 3/5, tel.: 42 635 5356

NEWSLETTER

Zgadzam się na zasady prywatności serwisu eksoc.uni.lodz.pl
Copyright © 2012 Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
strony internetowe Łódź