Środa, 18 lipca 2018, tydzień nieparzysty (29)

WYDARZENIA - 12.04.2018

Stulecie wydania książki „Chłop polski w Europie i Ameryce” Williama Thomasa i Floriana Znanieckiego (1918-1920)

Katedra Socjologii Kultury UŁ, Sekcja Badań Biograficznych PTS, Łódzki Oddział PTS oraz Przegląd Socjologiczny zapraszają na cykl seminariów naukowych poświęconych monografii socjologicznej „Chłop polski w Europie i Ameryce” – kanonicznemu dziełu jakościowych badań procesów biograficznych i społecznych.
Celem seminariów będzie REWIZYTA, praca nad wybranymi fragmentami książki, która poprzez REANALIZĘ materiałów empirycznych (autobiografii, listów) wykorzystanych w „Chłopie polskim…” z uwzględnieniem współczesnych technik badawczych (autobiograficzny wywiad narracyjny, analiza konwersacyjna) ma doprowadzić do „przełożenia” ówczesnych kategorii analitycznych na język socjologii współczesnej.

Pierwszym z czterech obszarów problemowych, nad którym podejmiemy dyskusję w czasie seminarium będzie: METODOLOGIA. Odbędzie się ono 12 kwietnia 2018 w sali T-401 Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ przy ul. Rewolucji 1905r. 41/43

10.00-12.30 sesja I

Jacek Kubera, Marek Czyżewski, Wojciech Doliński, Andrzej Piotrowski, prowadząca: Kaja Kaźmierska

12.30-13.15 przerwa obiadowa

13.15-15.45 sesja II

Wojciech Pawlik, Katarzyna Kaniowska, Jakub Isański, Antoni Sułek, prowadząca: Katarzyna Waniek

Uczestnicy dyskutować będą nad zagadnieniami takimi jak:

• czytanie Noty Metodologicznej z dzisiejszej perspektywy (rola współczynnika humanistycznego, perspektyw emic i etic),
  • przemiany metody biograficznej (od dokumentów pisanych do żywej narracji, biografia jako środek i temat, hermeneutyka tekstu),
  • problemy etyczne (język analizy, relacja badacz badany, wykorzystanie tekstów biograficznych),
  • błędy socjologii zdroworozsądkowej.

KOLEJNE SEMINARIA

• 14 czerwca 2018 - PROCESY SPOŁECZNE A JEDNOSTKA
  • 18 października 2018 - MIGRACJE
  • 13 grudnia 2018 - DEZORGANIZACJA A KRYZYS

Szkolenia z cyklu: Banki i bazy danych – edycja kwietniowa

mini_gus_na-www-kwiecien18.jpg

Zapraszamy na szkolenie prowadzone przez Urząd Statystyczny w Łodzi:

System monitorowania rozwoju STRATEG; termin: 12.04.2018 r., godz. 9:45-13:00, sala T103; prowadzący: Aneta Matysiak, Katarzyna Klimczak; Termin rejestracji: 4.04.2018 – wyślij zgłoszenie.

Program, dodatkowe informacje o szkoleniach – na stronie.

Pytania dotyczące wydarzeń proszę kierować na adres: katarzyna.luczak@uni.lodz.pl

Spotkania z biznesem na EkSocu - Polska

spotkania-z-biznesem-na-eksocu_polska-10-12.04.18-newsletter.jpg

Serdecznie zapraszamy studentów, doktorantów, pracowników EkSocu (i nie tylko) do wzięcia udziału w wydarzeniach z cyklu: "Spotkania  z  biznesem  na  EkSocu - Polska". Jest to cykl wydarzeń na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ, organizowany przez wydziałowe Centrum Szkoleń i Praktyk Zawodowych, wspólnie z instytucjami i firmami o polskim rodowodzie.

12 kwietnia 2018 r. w godz. 11:30-13:00, sala T006
Warsztat pt. Jak zbudować StartUp? prowadzony przez firmę Inwedo Sp. z o.o.
Rejestracja uczestnictwa jest obowiązkowa - prześlij zgłoszenie.

Zapraszamy do zapoznania się z programem całego cyklu wydarzeń. Szczegółowe informacje o warsztatach: eksoc.uni.lodz.pl/szkolenia.