Czwartek, 29 czerwca 2017, tydzień parzysty (26)

RUSZA KIERUNEK MIĘDZYUCZELNIANY – REWITALIZACJA MIAST

Umowę, w obecności Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, podpisali rektorzy obu uczelni prof. Antoni Różalski (UŁ) i prof. Sławomir Wiak (PŁ) oraz dr hab. Rafał Matera, prof. UŁ, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ i dr hab. Marek Lefik, prof. PŁ, dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ.

Uczestnicząca w spotkaniu Prezydent Miasta Łodzi podziękowała władzom obu uczelni za pochylenie się nad problemem rewitalizacji i zaznaczyła, że Rewitalizacja miast jest kierunkiem przyszłościowym. „To odpowiedź na zapotrzebowanie naszego miasta. Tu rozpoczęliśmy problem dotyczący rewitalizacji, która posiada bardzo ważny aspekt społeczny, mający ożywić tkankę miejską” - mówiła Pani Prezydent,  która została zaproszona do poprowadzenia wykładu na nowym kierunku.

„Rewitalizacja miast jest pierwszym tego typu kierunkiem kształcenia w Polsce, o dużym znaczeniu z punktu widzenia rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju. Organizacja studiów na tym kierunku zakłada zacieśnianie współpracy pomiędzy uczelniami a przedstawicielami praktyki gospodarczej” – dodał prof. Antoni Różalski, Rektor UŁ.

W programie studiów znajdują się 62 przedmioty. Zajęcia będą prowadzone w dużym stopniu przez praktyków, przedstawicieli firm. Studia będą trwały pięć semestrów.

„Rekrutację kandydatów na studia organizuje Politechnika Łódzka. W najbliższym naborze limit miejsc ustalono na 60 osób. Kandydat ubiegający się o przyjęcie na kierunek Rewitalizacja miast musi posiadać dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich z obszarów: technicznego, społecznego, ścisłego lub przyrodniczego” – poinformował prof. Sławomir Wiak, Rektor PŁ.

W ramach kierunku Rewitalizacja miast student zdobędzie wiedzę z zakresu procesu rewitalizacji i towarzyszących jej zjawisk i problemów. Absolwent studiów będzie potrafił nie tylko analizować warunki techniczne, infrastrukturalne, architektoniczne i urbanistyczne rewitalizowanego obszaru, ale także wskazać podmioty i grupy społeczne, których interesy mogą być związane z rewitalizacją, prowadzić analizy ich wzajemnych relacji, pól potencjalnych konfliktów lub współdziałania. Absolwent kierunku studiów Rewitalizacja miast otrzyma wspólny dyplom, sygnowany przez Uniwersytet Łódzki oraz Politechnikę Łódzką.