Środa, 22 listopada 2017, tydzień nieparzysty (47)

JADŁODZIELNA NA EKSOCU OFICJALNIE OTWARTA

Jadłodzielnie to miejsca udostępniania i wymiany żywności. Do takiego miejsca można przynieść produkty, które nadają się do spożycia, a których nie jesteśmy już w stanie zużyć/skonsumować. Jadłodzielnia nie jest miejscem zbiorowego żywienia, a jedynie miejscem umożliwiającym wymianę żywności pomiędzy zainteresowanymi stronami. Każde tego typu miejsce posiada swojego opiekuna i system współpracy z wolontariuszami-ratownikami, którzy się nią opiekują. Jaka jest idea Jadłodzielni? Przynosimy tylko to, co sami chcielibyśmy zjeść i czym nakarmilibyśmy swoich bliskich. Rzeczy dobre, przydatne do spożycia. Wśród produktów, które trafiają do Jadłodzielni, przeważają przetwory, ryże oraz kasze.

Organizatorem przedsięwzięcia jest nieformalna grupa działania Foodsharing Łódź, której sercem i paliwem są wolontariusze. Foodsharing to oddolny ruch społeczny zapoczątkowany w Niemczech, który z powodzeniem rozwija się w innych krajach. W 2016 roku przywędrował też do Polski. Obecnie w Polsce działa 21 Jadłodzielni w 11 miastach.