Środa, 15 sierpnia 2018, tydzień nieparzysty (33)

EKSOC POPIERA PROTEST PRACOWNIKÓW UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

Podobnie jak nasze koleżanki i koledzy protestujący w innych miastach uważamy, że Uniwersytet to dobro wspólne. Jako takie stanowi autonomiczną wspólnotę zbudowaną na wiedzy, współpracy i solidarności, a w związku z tym posiada ogromne znaczenie dla życia społecznego kraju. Proponowana ustawa – której treść podlega wciąż niekontrolowanym przekształceniom - na wielu poziomach jest wroga takiej wizji Uniwersytetu.

Wyrażamy solidarność z ośrodkami akademickimi zagrożonymi osłabieniem i marginalizacją. Protestujemy przeciw ograniczaniu różnorodności i wolności prowadzenia badań naukowych. Sprzeciwiamy się podporządkowaniu Uniwersytetu logice rynkowej zarówno w wymiarze ideowym, jak i w praktycznych działaniach. Negatywne konsekwencje tego typu przekształceń dostrzeżono już w innych krajach i z ich doświadczeń chcemy  wyciągnąć lekcję. Wyrażamy także sprzeciw wobec obniżenia rangi badań i publikacji w języku polskim. Uważamy, że wypracowana wspólnie wiedza powinna być dostępna społeczeństwu, w ramach którego Uniwersytet funkcjonuje.

Wierzymy, że Uniwersytet powinien być przestrzenią bezinteresownej wymiany myśli, poglądów i idei i o taki jego kształt się upominamy.

Kolegium Dziekańskie Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ