Czwartek, 29 czerwca 2017, tydzień parzysty (26)

5TH MASTER CLASS ON EU COHESION POLICY – KONKURS DLA DOKTORANTÓW I MŁODYCH NAUKOWCÓW

Zgłoszenia na załączonym formularzu należy wysyłać do 9 maja 2017 r. na adres daniela.carl@regionalstudies.org, dołączając:  CV, zaświadczenie potwierdzające status doktoranta lub kopię dyplomu doktorskiego, zdjęcie w oddzielnym pliku oraz numer paszportu lub dowodu osobistego. Wnioski aplikacyjne będą oceniane na podstawie przesłanych abstraktów w jednym z trzech tematów:

1. Resilient regions and cities: What local and regional strategies have proved successful in addressing the economic crisis and providing resilience? What lessons have regional and local authorities learned from the crisis and how has EU Cohesion Policy contributed to these lessons?
  2. Governance of regional local development: How does EU Cohesion Policy influence “good governance” and innovation in the public sector?
  3. Sharing knowledge across borders: How does EU Cohesion Policy facilitate learning between regions and cities and what are future directions in this respect?

Rozstrzygnięcie konkursu i wysłanie zaproszeń nastąpi do dnia 30 maja 2017 r. Więcej informacji na stronie.