Wtorek, 18 września 2018, tydzień parzysty (38)

43. OGÓLNOPOLSKI STUDENCKI PRZEGLĄD PIOSENKI TURYSTYCZNEJ YAPA

43. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa 2018

9–11 marca 2018 (pt.–nd.)

Zatoka Sportu, al. Politechniki 10, Łódź

www.yapa.art.pl

Początki festiwalu sięgają wczesnych lat 70., kiedy to grupa studentów Politechniki Łódzkiej, członków Studenckiego Klubu Turystycznego Płazik, wpadła na pomysł przeniesienia górskiego klimatu schronisk i baz namiotowych do Łodzi. Jednak przez ponad 40 lat festiwal zmienił się nie do poznania. Stał się przedsięwzięciem na dużą skalę, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy. Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej. Publiczność zgromadzona przed komputerami sięga 10 tysięcy osób, które w różnych stronach Polski, a nawet i świata śledzą to, co dzieje się na łódzkiej scenie. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi.

W tym roku na łódzkiej scenie zaprezentuje się blisko 40 zespołów, których będzie można wysłuchać podczas 4 koncertów. Sobotni koncert wieczorny, gromadzący tradycyjnie najszerszą publikę, zapowiada się wyjątkowo. Dla yapowej publiczności, do Łodzi, postanowiły wrócić legendy piosenki turystycznej. Jedną z najbardziej wyczekiwanych postaci jest Paweł Orkisz – wspaniały interpretator twórczości Bułata Okudżawy, Jaromira Nohavicy, czy Leonarda Cohena. Orkisz jest również autorem i kompozytorem niezliczonych przebojów, które na stałe zagościły w turystycznych i żeglarskich śpiewnikach. Kolejnym zaskakującym powrotem będzie występ toruńskiej toruńskiej grupy Wszystkiego Najlepszego, która w Łodzi debiutowała w 1988 roku. Gratką dla młodszej widowni będzie koncert formacji na wpół kabaretowej, czyli Sekcji Muzycznej Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn (SMKKPM), znanej między innymi z występów na Mazurskiej Nocy Kabaretowej, czy przeglądzie PAKA. „Sekcja” zajęła 1 na Yapie w 2014 roku. Warto również zwrócić na występ Michała Łanuszki, który nie prezentował się jeszcze na łódzkiej scenie. Jego twórczość to poezja śpiewana z górnej półki. Debiutował 16 lat temu, wydał 5 płyt, w tym jedną z piosenkami Cohena w nowych polskich tłumaczeniach. Na Yapie swoje 15 lecie obchodzić będzie zespół Cisza Jak Ta, który to właśnie w Łodzi stawiał swoje pierwsze kroki. Teraz ich koncerty można liczyć w setkach, a na koncie mają 8 albumów. Wśród yapowych artystów znajdą się również takie zespoły jak Nijak , Oreada, czy łódzka grupa Zakaz Wyprzedzania. Yapa nie zapomina też o miłośnikach piosenki żeglarskiej – w piątek wystąp zespół Formacja, rodem z Gdańska.

Yapa to także miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Zgłoszenia organizatorzy przyjmują do 1 marca.